Hazine Yorumu
08.03.2018

ABD’de ithal çelik ve alüminyuma getirilmesi planlanan ek gümrük vergisi tasarısına destek vermeyen ABD baş ekonomi danışmanının dün istifa etmesi piyasalarda satış baskısı yaratırken, yurtiçi piyasalarda da TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı takip edildi. Toplantıda beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gidilmezken, toplantı sonrası açıklanan notta para politikasında sıkı duruşun devam edeceği belirtildi. Bu çerçevede USD/TL paritesi gün içerisinde 3,80 seviyesinin üzerini test ederken, tahvil piyasasında faizler önceki güne göre tüm vadelerde yükseldi. İşlem hacimlerinin uzun vadelerde yoğunlaştığı günde 2 yıllık gösterge tahvil %13,32, 10 yıllık gösterge tahvil ise %12,20 bileşik seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB tüm fonlamayı geç likidite penceresinden yaparken, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %12,75 oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Moodys ise dün gece yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notunu Ba2’ye düşürerek, görünümü negatiften durağana çevirdiğini bildirdi. Söz konusu gelişmenin etkisi ile bugün sınırlı satıcılı seyir izlenmesi beklenebilir.  

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.