Hazine Yorumu
27.05.2019
Haftanın son işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri ABD dolarına karşı pozitif seyir izlerken, USD/TL paritesinde de sınırlı geri çekilme izlendi. ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerinin ise gündemini koruması nedeniyle Türkiye 5 yıllık CDS fiyatlaması 517 seviyesinde gerçekleşirken, USD/TL paritesi günü ve haftayı 6,08 seviyesinden tamamladı. Tahvil piyasasında işlem hacmi önceki güne göre yükselerek 1,7 milyar TL civarında oluşurken faizler yatay seyretti. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi önceki güne göre 18 baz puan gerileyerek %25,74 seviyesi ile günü tamamlarken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 1 baz puan gerileyerek %19,66 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 12 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, Borsa İstanbul Repo Pazarından ise 16,7 milyar TL fonlama gerçekleştirdi. İşlemler sonrası toplam fonlama tutarı 72,7 milyar TL’ye yükselirken, ortalama fonlama maliyeti de 24,35 seviyesine geriledi. Bugün ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacakken, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda veri açıklaması beklenmiyor. Tahvil piyasasında haftanın ilk işlem gününde işlem hacminin düşük ve faizlerin de yatay seyretmesi beklenebilir.  
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.