Hazine Yorumu
23.05.2019
Dün ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle USD/TL paritesi yukarı yönlü seyir izlerken, TL cinsi varlıklarda da satış yönlü seyir izlendi. Gelişmekte olan ülke para birimleri içinde Türk Lirası, ABD doları karşısında en çok değer kaybeden para birimi olarak günü 6,10 seviyesinin hemen altında tamamladı. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi önceki güne göre değişmeyerek 2,3 milyar TL civarında gerçekleşirken işlemlerin orta ve uzun vadeli kıymetlerde yoğunlaştığı izlendi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi önceki güne göre değişmeyerek %25,72 seviyesi ile günü tamamlarken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 49 baz puan yükselerek %19,75 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 16 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, Borsa İstanbul Repo Pazarından ise 41,6 milyar TL fonlama gerçekleştirdi. İşlemler sonrası toplam fonlama tutarı 74,6 milyar TL’ye yükselirken, ortalama fonlama maliyeti 24,84 seviyesinde oluştu. Bugün Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantı tutanakları yayınlanacakken, ABD’de ise işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ile yeni konut satış verileri açıklanacak. Yurt içi tarafta da kapasite kullanım oranı ve imalat güveni verileri açıklanacakken, tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir.  
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.