Hazine Yorumu
25.04.2019
Dün petrol fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar endeksinin 97,800 seviyelerine yükselmesinin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin tamamında değer kaybı izlendi. USD/TL paritesi gün içinde 5,89 seviyesine yükselse de günü 5,87 seviyesi ile tamamladı. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi 1,3 milyar TL ile önceki işlem gününe göre yükselirken, işlemlerin orta ve uzun vadeli kıymetlerde  yoğunlaştığı izlendi. Bu çerçevede 12.08.2020 vadeli  gösterge tahvil bileşik faizi önceki güne göre 1 baz puan gerileyerek %20,92, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 31 baz puan yükselişle %18,30 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 9 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın haftalık vadede %24,00 faiz oranıyla 7 milyar TL fonlarken, ayrıca gecelik vadede kotasyon yöntemiyle %25,50 faiz oranıyla 1 milyar TL fonlama gerçekleştirdi. Böylece toplam fonlama tutarı 61 milyar TL’ye gerilerken ortalama fonlama maliyeti değişmeyerek %24,02 seviyesinde kaldı. Bugün ABD’de dayanıklı mal sipariş verileri açıklanacakken, yurt içi tarafta ise TCMB Para Politikası Kurulu’nun faiz kararına odaklanılacak. Tahvil piyasasında TCMB faiz kararı öncesi piyasa faizlerinde yatay seyir beklenebilir.   
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.