Hazine Yorumu
18.04.2019
Dün güne 5,76 seviyesi ile başlayan USD/TL paritesi, Çin’den gelen olumlu verilerin küresel risk iştahını artırması ve yerel gündemde İstanbul seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile gün içinde 5,70 seviyesine kadar geriledi. Türk Lirası cinsi varlıklarda pozitif seyir izlenirken, tahvil faizlerinde de geri çekilme yaşandı. Tahvil piyasasında toplamda 2,4 milyar TL ile işlem hacmi önceki güne göre yükselirken, işlemlerin özellikle orta ve uzun vadeli kıymetlerde yoğunlaştığı izlendi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi önceki güne göre 44 baz puan gerileyerek %21,51, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 124 baz puan düşüşle %17,12 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 14 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın haftalık vadede %24,00 faiz oranıyla 9 milyar TL fonlarken, ayrıca gecelik vadede kotasyon yöntemiyle %25,50 faiz oranıyla Merkez Bankası’ndan TL Depo yoluyla 3,2 milyar TL fonlama gerçekleştirdi. Böylece işlemler sonrası toplam fonlama tutarı 61,2 milyar TL’ye düşerken, ortalama fonlama maliyeti ise %24,08 seviyesine yükseldi. Bugün yurt dışında ABD’de çekirdek perakende satışlar, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ile Euro Bölgesi’nde hizmet satın alma müdürleri endeksi açıklanacak. Yurt içi tarafta ise TCMB haftalık menkul kıymet istatistikleri verileri takip edilecek. Bugün tahvil piyasasında TL’deki değer kazancına paralel faizlerde sınırlı alıcılı seyir beklenebilir.    
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.