Hazine Yorumu
15.04.2019
Haftanın son işlem gününde İstanbul’daki seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle USD/TL paritesi gün içi işlemlerde 5,82 seviyesine kadar yükseldi. Haftayı 5,75 seviyesi ile tamamlayan Türk Lirası, sabah saatlerinde dolara karşı gelişmekte olan ülke para birimleri içinde negatif ayrışmasına rağmen, gün sonunda kayıplarının bir kısmını telafi etti. Tahvil piyasasında ise toplam işlem hacmi 1,0 milyar TL ile önceki güne göre gerilerken, işlemlerin özellikle uzun vadeli kıymetlerde yoğunlaştığı izlendi. Kurdaki yükselişe paralel tahvil faizlerinde de sınırlı yükseliş izlendi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 1 baz puan yükselişle %22,21 seviyesi ile günü tamamlarken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 13 baz puan yükselerek %17,51 seviyesinden haftayı tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB repo ile haftalık vadede %24,00 faiz oranıyla 2 milyar TL fonlarken, ayrıca gecelik vadede kotasyon yöntemiyle ve %25,50 faiz oranıyla Merkez Bankası’ndan TL Depo yoluyla 4,7 milyar TL  fonladı. Merkez Bankası  Borsa İstanbul Repo Pazarından ise dün fonlama yapmadı. İşlemler sonrası toplam fonlama tutarı 71,7 milyar TL’ye yükselirken, ortalama fonlama maliyeti %24,10 seviyesine geriledi. Bugün yurt dışında açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt içi tarafta işsizlik oranı ve bütçe dengesi verileri takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde tahvil faizleri USD/TL paritesindeki seyre paralel yön bulması beklenebilir.  
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.