Hazine Yorumu
04.04.2019
Dün ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin olumlu beklentilerle dolar küresel piyasalarda gerilerken, gelişmekte olan ülke para birimleri dolara karşı değer kazandı. Diğer yandan TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon verileri yakından takip edildi. Buna göre TÜFE aylık bazda %1,03 artarken yıllık bazda %19,71 olarak açıklandı ve verinin piyasa fiyatlamalarına etkisi sınırlı kaldı. Tahvil piyasasında ise toplam işlem hacmi 1,9 milyar TL ile önceki güne göre gerilerken, işlemlerin özellikle orta ve uzun vadeli kıymetlerde yoğunlaştığı izlendi. Faizlerin önceki gün kapanışına göre sınırlı yükseldiği günde 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 7 baz puan yükselerek %21,07, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 3 baz puan yükselerek %17,43 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB haftalık repo ihalesi açmazken, piyasayı gecelik vadede kotasyon ile Borsa İstanbul Repo Pazarından 74,2 milyar TL, Merkez Bankası’ndan TL Depo yoluyla 6 milyar TL  fonladı. İşlemler sonrası toplam fonlama tutarı 80,2 milyar TL’ye gerilerken, ortalama fonlama maliyeti %25,50 seviyesinde oluştu. Bugün yurt dışında Euro Bölgesinde Avrupa Merkez Bankası Para Politikası toplantı tutanakları yayınlanacakken, ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek. Yurt içi tarafta ise açıklanacak verinin olmadığı günde tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.