Hazine Yorumu
27.11.2018

Haftanın ilk işlem gününde petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu yansıması ile TL cinsi varlıklarda alıcılı seyir izlenmeye devam etti. Türk Lirası gelişmekte olan ülke kurları içinde dolara karşı en çok değer kazanan para birimi olurken, USD/TL paritesi son dört ayın en düşük seviyesi olan 5,22 ile günü tamamladı. Kurdaki bu olumlu gelişmeye rağmen ülke CDS primlerinde ve eurobond faizlerinde gerileme yaşanmaması dikkat çekiciydi. Tahvil piyasasında ise işlem hacimleri kısa ve orta vadeli kıymetlerde yoğunlaşırken hacim düne göre artarak 1,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Getiri tarafında faizler tüm vadelerde gerilerken 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 59 baz puan düşüşle %20,28, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 27 baz puan düşüşle %16,59 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 1 milyar TL’lik dönüşüne karşı 1 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken gün sonunda toplam fonlama tutarı 123 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde açıklanacak önemli bir veri açıklamasının olmadığı günde, ABD’de konut fiyat endeksi ile Conference Board tüketici güveni verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında yeni günde olumlu havanın devamı beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.