Hazine Yorumu
23.11.2018
ABD’de 2019 yılında gerçekleşmesi beklenen faiz artış sayısının üçten ikiye gerilemesine paralel gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik risk alma iştahının arttığı günde Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimleri içinde dolara karşı en çok değer kazanan para birimlerinden biri oldu. USD/TL paritesi 5,30 seviyesindeki güçlü direncini kırarak gün içinde 5,2760 seviyesine kadar gerilese de  günü 5,28 seviyesinden tamamladı. Tahvil piyasasında ise ABD piyasalarının şükran günü nedeniyle kapalı olmasına bağlı olarak işlem hacmi önceki güne göre önemli miktarda gerileyerek 670 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken faizler sınırlı olarak geriledi. Gösterge kıymetlerde işlem hacminin oldukça düşük kaldığı günde 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 8 baz puan düşüşle  %20,87, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 14 baz puan düşüşle %17,12 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 1 milyar TL’lik dönüşüne karşı vergi çıkışları nedeniyle 15 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açtı. Gün sonunda toplam fonlama tutarı 126 milyar TL’ye yükselirken ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ABD ve Euro Bölgesinde hizmet ve üretim PMI verileri açıklanacak. Yurt içinde ise veri akışının olmayacağı günde tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.