Hazine Yorumu
12.11.2018

FED’in ABD ekonomisine dair pozitif öngörüsünü koruması ve önümüzdeki ay faiz artışına gideceği algısının güçlenmesiyle ABD doları gelişen ülke kurlarına karşı değer kazanırken, USD/TL paritesi gün içinde 5,54 seviyesine kadar yükselse de haftayı 5,47 ile tamamladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın haftanın son işlem gününde finansman ihtiyacının azalması sebebiyle bu hafta yapılacak olan üç tahvil ihracını yapmayacağını açıklamasının ardından orta ve uzun vadeli tahvil faizlerinde gerileme yaşandı. Bu çerçevede tahvil piyasasında işlem hacimleri orta vadeli kıymetlerde yoğunlaşırken 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 15 baz puan yükselerek %21,71, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 33 baz puan düşerek %17,12 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 99 milyar TL’lik dönüşüne karşın 96 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 138 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt dışı piyasalarda önemli bir veri açıklaması bulunmazken, yurt içinde cari işlemler dengesi ile Hazine ihaleleri takip edilecek. Hazine ve Maliye bakanlığı bugün 11.12.2019 vadeli iskontolu tahvilin ilk ihracı ile 18.10.2023 vadeli sabit kupon ödemeli 5 yıl vadeli gösterge tahvilin yeniden ihracını düzenleyecek. Tahvil piyasasında yeni günde Hazine ihaleleri öncesi satıcılı seyir beklenebilir.  

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.