Hazine Yorumu
26.10.2018

Dün gelen olumlu verilerin de desteğiyle ABD doları tüm gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kazanırken ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,10 seviyesine kadar geriledi. Gelişmekte olan ülke para birimleri içinde ise Türk Lirası pozitif ayrışırken %1’e yakın değerlenmeyle günü 5,63 seviyesinden tamamladı Gün genelinde ise global risk alma iştahındaki artışın da etkisiyle  TL cinsi varlıklarda alım yönlü seyir izlendi. Dün ayrıca TCMB Para Politikası Kurulu kararı takip edilirken, piyasa beklentisine paralel politika faizi %24 seviyesinde sabit tutuldu. Toplantı sonrası yapılan açıklamada fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü risklerin devam ettiğine vurgu yapılırken sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği belirtildi. Bu gelişmeler kapsamında tahvil piyasasında faizler tüm vadelerde gerilerken, 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi %25,72, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %18,59 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 23 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 137 milyar TL, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD’de açıklanacak 3.çeyrek GSYİH ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Brüksel’deki konuşması takip edilecek. Haftanın son işlem günüde tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini korunması beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.