Yatırım Fonları Hakkında Herşey
Yatırım Fonu Nedir ?

Yatırım Fonları yatırımcılardan katılma payı karşılığı toplanan birikimlerlerle oluşan portföyün yatırımcılar hesabına,çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarında profesyonel yöneticiler tarafından riskin dağıtılması ve inançlı mülkiyet esaslarına göre yönetildiği mal varlıklarıdır.Her bir yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payı alarak fona ortak olur.

Katılma Payı Nedir?

Katılma payı, yatırımcının fon portföyüne ortak olmasını sağlayan bir belgedir. Yatırım fonlarındaki katılma payı, şirketlerin pay senetlerine benzetebiliriz. Nasıl yatırımcılar pay senedi alarak şirketlere ortak olurlar ve o şirketler üzerinde hak sahibi olurlar ise benzer şekilde yatırım fonlarında da katılma belgesi ile fon portföyüne ortak olunur. Ancak, pay senedi sahipleri şirket yönetimine katılabilirken, katılma payı sahiplerinin fon yönetimine katılma hakları yoktur.

Yatırım Fonu Nelere Yatırım Yapabilir?

Yatırım Fonlarının kazancı portföyünde bulundurduğu varlıkların getirisine bağlı olduğundan yatırımcıların  portföy bileşimi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yatırım yapacakları fonu şeçmeleri uygun olacaktır. Yatırım Fonları Ters Repo,Devlet Tahvili, Hazine Bonosu, Pay Senedi,Özel Sektör Tahvili ve Finansman Bonosu,Yabancı Menkul Kıymetler,Değerli Madenler,Vadeli Sözleşmeler ve opsiyonlar gibi varlıklara yatırım yapabilir.

Yatırım Fonları Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?
 • Tasarrufçunun ortaya koyduğu sermayesi yani tasarrufu, profesyonel ve güvenilir yöneticiler tarafından yönetilmektedir.
 • Yatırım fonu portföyüne alınabilecek menkul kıymetlerin sabit getirili veya pay senedi gibi araçlarla çeşitlenmesi nedeniyle riskin dağıtılması mümkün olmaktadır.
 • Menkul kıymetlerin değerlemesi ve kontrolü ile kupon, faiz ve temettü tahsili fon yönetimince yapılacağından vade takibi, tahsil etme gibi zaman ve kaynak kullanımını gerektiren işlemlerden tasarruf edilmektedir.
 • Fon Portföyündeki değer artışlarının portföy değerine günlük olarak yansıtılması nedeniyle, tasarrufçu, fonun işlemiş geliri ile birlikte, gerek ihtiyacı kadarını, gerekse tamamını istendiği anda paraya çevirebilmektedir.
 • Küçük tasarruf sahiplerine, büyük yatırımcıların sahip olduğu fiyat avantajı ile yatırım yapma olanağı yaratır.
 • Yukarıda yeri geldikçe sayılanların yanında Fonların başkaca avantajları da vardır. Özetle; Uygun risk ve getiri dengesi, küçük ölçekli yatırımla büyük alım gücü avantajı, vade takibine gerek bırakmaması, küçük miktarlarla alınıp satılabilmesi.
Yatırım Fonu Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada faaliyet gösteren yatırım fonları arasında seçim yaparken aşağıdaki hususların göz önünde tutulması yararlı olabilir.

 • Fonun getirisi,
 • Fonun en yakın tarihli portföy dağılımı, • Fonun portföyünü yöneten portföy yöneticisi,
 • Kurucunun geçmiş dönemde fon türlerine göre sağladığı verim ve bunun aynı türdeki diğer fonlara göre başarısı,
 • Fon katılma belgelerinin alınıp satılabileceği yerler ve işlem saatleri,
 • Katılma payı paraya çevirebilmek için önceden ihbar koşulunun aranıp aranmadığı
Yatırım Strateji Bant Aralıkları Nedir?

Yatırım strateji bant aralıkları,fonun hangi yatırım araçlarına,ne oranda yatırım yapabilme limitlerini belirli bir bant içerisinde belirlemektedir.

Yatırım Fonu Karşılaştırma Ölçütü Nedir?

Karşılaştırma ölçütleri fonun performansının ölçülebilmesi ve kıyaslanabilmesi için, fon yönetim stratejisine uygun olarak belirlenen ve fonun varlık dağılımıyla yönetim stratejisine göre baz alınan endekslerdir.

Fon yöneticileri yönettikleri yatırım fonları için karşılaştırma ölçütlerini baz alarak yönetim stratejisi belirler.

Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.