Tarih: 11/09/2019
Haberin Adı : ANALİZ-Petrol Fiyatları(IşıkFX)
IşıkFX ( http://www.isikfx.com ) Tarafından Hazırlanan Petrol Analizi: "Dün akşam saatlerinde ABD 'de İran konusundaki sert tutumu il tanınan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un görevden alındığına dair haber akışları ile "İran Nükleer Anlaşması"na yeniden dönülebileceğine dair artan umutlar, İran'ın petrol üretiminin de artacağı beklentisi ile fiyatları baskılamıştı. Yeni güne girilirken API stoklarında görülen 7 Milyon 200 Bin varillik azalış ile kısmen toparlanma gösteren emtiada İran Nükleer Anlaşması ve diğer majör risklere dair gelişmeler ile fiyatlamalar şekil bulmaya devam ediyor. Özellikle de ABD tarafından gelen uzlaşıcı açıklamalara karşın İran Yetkililerinin temkinli açıklamalarını devam ettirmesi ve gerektiğinde Nükleer Anlaşma'dan doğan yükümlülüklerin azaltılmasının devam edebileceğine dair Cumhurbaşkanı Ruhani'den gelen açıklamalar da jeopolitik riskleri canlı tutarak fiyatları yeniden yukarı yönlü itmeye başladı. Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri 'nin başkenti Abu Dhabi'de devam eden 24. Dünya Enerji Kongresi çerçevesinde OPEC ve OPEC dışı ülkeler ortak teknik komite toplantısı da düzenlenirken buradan gelen mesajlar da gün içerisinde zaman zaman hareketliliğe neden oldu. Günün kalanında da yine Abu Dhabi'den gelecek mesajları, küresel risklere dair gelişmeler ile birlikte dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, Enerji Bilgi İdaresi(EIA)'nin açıklayacağı stok ve üretim dataları da emtiada oynaklıklara neden olabilir. Teknik olarak Emtia, dün yaşanan sert satışlara rağmen 62.00 noktası üzerinde seyrine devam ediyor. Zira bu seviye üzerinde kalıcılık göstermesi durumunda tekrardan toparlanma hareketleri görebiliriz. Alış yönlü işlemlerin hızlanabilmesi içinse 64.00 direncini takip ediyoruz. Bu seviye öncesinde yaşanacak alış yönlü işlemlerde ise 62.85, 63.30 ve 63.75 ara dirençlerini takip edebiliriz. 62.00 noktasının altına sarkmasıyla birlikte yaşanacak geri çekilmelerde ise 61.80, 61.50 ve 61.10 destek seviyeleri ilk etapta önemli olabilir." ****** Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırımdanışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti,aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyenbankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum vetavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerinedayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. *******
Diğer Haberlere Buradan Ulaşabilirsiniz..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.