Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
30.04.2018

Güçlenen sıkı duruşla, enflasyon tahmininde ılımlı revizyon

 

TCMB’nin Üç Aylık Enflasyon Raporunda, enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü revizyonun beklediğimiz gibi devam ettiğini izliyoruz. Bu çerçevede, önceki raporda %7’den %7,9’a çıkarılan 2018 enflasyon tahmini %8,4’e (%7,2-9,36tahmin aralığı) revize edilirken; %6’dan %6,5’e yükseltilen 2019 tahmini ise %6,5’te tutuldu (%4,7-8,3 tahmin aralığı). Biz ise geçen hafta duyurduğumuz yeni makro ekonomik tahminlerimizde, 2018 ve 2019 enflasyon beklentilerimizi sırasıyla %9,3’ten %10,3’e ve %8,0’dan %9,0’a  çekmiştik.

 

Enflasyon tahminlerindeki yükselişte etkili unsurlar olarak, petrol ve emtia fiyatlarındaki yükseliş ve bunun ithalat fiyatları üzerindeki baskısı öne çıkıyor.

 

Enflasyon tahminlerine baz oluşturan ana varsayımlar içerisinde, gıda enflasyonu tahminleri, işlenmiş gıda fiyatlarının artan baskısına  bağlı olarak mevcut yüksek seviyelere rağmen, 2018 ve 2019 için %7 seviyesinde tutulmaya devam ediyor. Petrol fiyatları tahminleri ise, 2018 için 66 dolar/varil seviyesinden 68 dolar/varil seviyesine, 2019 için de 62 dolar/varil seviyesinden 65 dolar/varil seviyesine yükseltiliyor.

 

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, büyüme hızında ivme kaybı olmakla birlikte büyümenin gücünü koruduğu düşünülüyor. Nitekim, çıktı açığında yukarı yönlü revizyon olduğunu izliyoruz.

 

TCMB’nin enflasyon görünümünde kısa vadede risklerin yukarı yönlü olduğunu; bu yüzden de para politikasında sıkı duruşta kararlı tutumunu devam ettirdiğini görüyoruz. Gerekli durumlarda ek sıkılaştırmaya gitmekten kaçınılmayacağı izlenimi alıyoruz. Nitekim, enflasyon tahmininde yukarı revizyonun sınırlı kalmasının da, para politikasındaki bu yaklaşımın yansıması olduğunu düşünebiliriz. Bu çerçevede, kurdaki iyileşme hareketinin kısa vadede devam etmesini bekleyebiliriz.

 

Ek olarak, erken seçim kararıyla birlikte seçim öncesi dönem belirsizliğinin azalmış olmasının, özellikle maliye politikası kanalıyla dezenflasyon sürecine destek verilmesi yönünde bir beklentinin oluştuğunu görüyoruz. Son ÖTV indirimi çalışmasını da bu çerçevede değerlendiriyoruz.

 

Hem içeride enflasyon  ve para politikasında kararlı yaklaşım, hem de dışarıda küresel faiz yükselişinde kısa vadede beklediğimiz soluklanma doğrultusunda, TL varlıklarda iyileşme sürecinin sürmesini bekliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.