Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
25.04.2018

GLP ile sıkılaşma politikasına devam

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, bir haftalık repo ihale faiz oranı ve faiz koridorunda herhangi bir değişikliğe gitmeyerek sırasıyla %8 seviyesinde ve %7,25-9,25 bandında bırakırken; geç likidite penceresi (GLP) faiz oranını tahminimizle aynı olarak 75 baz puanlık artışla %13,50’ye çıkardı. Piyasa beklentileri 25-100 baz puanlık artış şeklinde geniş bir bantta oluşurken, medyan değer 50 baz puanlık artışa işaret ediyordu.

 

Hatırlanacağı gibi, TCMB geçen yıl başından Nisan ayına kadar olan sürede aşamalı bir şekilde GLP faiz oranını %10’dan %12,25’e çıkarmış; takip eden dönemde sabit tuttuktan sonra, Aralık ayında %12,75’e 50 baz puanlık bir artış daha gerçekleştirmişti. Söz konusu kararda da, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışında artan riskler ve enflasyonun yüksek seviyeleri etkili olmuştu.

 

Bugünkü faiz artışında da öne çıkan unsurlar arasında yine, yüksek enflasyon beklentilerinin fiyatlama davranışı üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü risk yer alırken; dışarıda güçlenen normalleşme eğiliminin gelişen ekonomiler üzerinde yaratabileceği baskıya yönelik temkinli duruşun da ek faktör olabileceğini düşünüyoruz. Nitekim, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin son dönemde kritik %3 seviyesinin üzerine çıkmış olması ve global enflasyon görünümünde beliren yukarı yönlü riskler, özellikle gelişen piyasalara yönelik risk iştahı açısından geçmişten daha zorlu bir dönemin habercisi olarak algılanabilir.

 

Ayrıca, önceki toplantı notuna göre farklılık olarak, enflasyondaki katılık ve çekirdek enflasyonun yüksek seyrine vurgu kaldırılırken; kurun son dönemdeki hareketinin yansıması olarak ithalat fiyatlarındaki artışa dikkat çekildiğini izliyoruz.

 

Dışarıda küresel normalleşme baskısı yaşanırken, içeride de kurdaki değer kaybı ve petrol fiyatlarında yaşanan artışa ek olarak baz desteğinin de geri planda kalacak olması nedeniyle, yıllık enflasyonun yükseliş eğiliminde olabileceği bir dönem içinde bulunduğumuzu düşünüyoruz. Mart sonunda %10,23 seviyesine gerileyen yıllık TÜFE enflasyonunun Ekim sonuna kadar kademeli olarak %11-12 bandına yükselebileceğini; yıl sonunda baz avantajıyla %10,3 seviyesine gerileyebileceğini ve tek haneli seviyelerin en erken 2019 yılının ikinci çeyrek sonuna doğru görülebileceğini tahmin ediyoruz.

 

Enflasyon görünümünde kısa vadede hakim olan riskler ve küresel normalleşme baskısı altında, para politikasındaki sıkı duruşun korunacağını; risk unsurlarının artması durumunda, ek sıkılaşmaya gitmekten kaçınılmayacağını hatta sadeleşmenin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.