Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.04.2018

Sanayi üretimi 1Ç’te güçlü görünümünü koruyor

 

Sanayi üretimindeki güçlü yıllık artış Şubat ayında da devam etti. Hem arındırılmamış hem de takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda %9,9 artış gösterdi (arındırılmamış tarafta beklentimiz %10,3 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise, 2017’nin ilk yarı sonundan itibaren aralıksız yükselişinin ardından, bu yılın iki ayında sınırlı da olsa düşüş eğiliminde (Ocak’ta %0,9; Şubat’ta %0,2’lik azalışlar).

 

Mart ayına yönelik ilk tahminimiz de, yıllık artışın yüksek tek haneli seviyelerde gerçekleşebileceği yönünde. Bu durumda, yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın son çeyreğine benzer bir şekilde, %10’lu seviyelerde yıllık artış görmek mümkün. Bu tahmin doğrultusunda da, ilk çeyrekte büyüme oranının %7’li seviyelere yaklaşabileceğini hatta üzerine çıkabileceğini düşünüyoruz. Bilindiği gibi, geçen yılın son çeyreğinde büyüme oranı %7,3; yılın tamamında da %7,4 olarak gerçekleşmişti.

 

 Ancak, gerek daha az elverişli küresel likidite koşulları, gerekse de finansal göstergelerde son dönemde gözlenen zayıflamanın reel ekonomik aktiviteye olumsuz etkisi nedeniyle, büyüme oranının ikinci çeyrekten itibaren zayıflamaya başlayabileceğini; yılın ikinci yarısında da yüksek bazın da etkisiyle bu zayıflamanın belirginleşebileceğini düşünüyor; tüm yıla ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

 

Şubat üretim verilerinin detaylarında ise, dayanıklı tüketim mallarının hem baz hem de konjonktürel gelişmelere bağlı olarak neden olduğu olumsuz gelişme gerçekleşmeseydi daha güçlü bir üretim artışına ulaşılabileceğini görüyoruz. Diğer taraftan, yatırım eğilimini gösteren sermaye mallarında ve yüksek teknolojik ürünlerdeki güçlenmenin korunmasını, kalıcı büyüme görünümü açısından destekleyici buluyoruz.

 

Sektörel bazda ise, ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya ve inşaat sektörlerinde güçlü yıllık artışların sürdüğünü; makine-teçhizat ve otomotiv gibi kritik sektörlerin de üretim faaliyetini desteklediğini izliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.