Ekonomik Değerlendirme - Ödemler Dengesi
11.04.2018

Yıllık cari açıktaki artış hızı ivme kaybediyor; finansman tarafında iyimser gelişmeler mevcut

 

seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açıktaki artış trendinin korunduğunu ancak yavaşlama kaydettiğini izliyoruz. Nitekim, son beş aydır 2-4 milyar dolar bandında aylık artış gösteren yıllık cari açık, Şubat ayında 1,6 milyar dolar genişleme kaydetti. Mart ayına ait dış ticaret verileri çerçevesinde, bu yavaşlamanın daha belirginleşebileceğini söyleyebiliriz. Şubat sonunda 53,3 milyar dolar düzeyine ulaşan yıllık cari açığın ilk tahminlerimize göre Mart sonunda 54,2 milyar dolar düzeyinde sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna ait 48 milyar dolarlık tahminimizi şimdilik koruyoruz

 

Yıllık cari açıktaki hızlanmada altın ve petrol ithalatının önemli etkisi bulunmakla birlikte, altın ve enerji dışı ‘çekirdek’ açıkta da artış devam ediyor. Geçen yılın Ağustos sonunda neredeyse denge konumuna gelen 12 aylık kümülatif bazda ’çekirdek’ cari denge, Şubat sonunda 6,3 milyar dolarlık açığa işaret ediyor. Ancak hem geçen yılın Şubat sonundaki 9,1 milyar dolarlık açık düzeyine göre daha ılımlı kalmasını, hem de yıllık açık hızının Şubat ayında belirgin azalmasını kısmen rahatlatıcı buluyoruz.

 

Finansman tarafında ise ana bileşenler bazında, i. doğrudan yatırımların katkısı daha zayıf olarak devam ediyor; ii. portföy yatırımları hem hisse hem de DİBS tarafında çıkış yönünde; iii. bankaların vade yapısı itibariyle net borçlanması uzun vade lehine gelişmiş; iv. reel sektörün yatırımlarında kullandığı uzun vadeli borçlanmaları önemli bir iyileşmeye işaret ediyor; v. ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler net ödeyici pozisyonunda; vi. bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatları düşüş yönünde kalıyor; viii. yılın ilk ayında 4,4 milyar dolar artan TCMB döviz rezervleri Şubat ayında 263 milyon dolarlık sınırlı azalışa işaret ediyor. Mart ayında gerileme belirginleşebilir.

 

Cari açığın artış hızındaki yavaşlamanın kalıcı olması, dış dengenin sürdürülebilirliğine yönelik endişeleri yatıştırması açısından destekleyici olacaktır. Ancak, asıl kritik nokta olarak, son dönemde ağırlık kazanan küresel normalleşme eğiliminin gelişen piyasalara sermaye girişinde seçiciliği öne çıkaracağını gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

 Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.