Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.04.2018

Yıllık enflasyon %10-11 bandında dalgalanabilir

 

Mart ayında TÜFE %0,99 ile, %1,02’lik tahminimize oldukça yakın gerçekleşti. Böylece, yıllık enflasyondaki düşüş hareketinin öngörülerimize uygun olarak son iki aydır önemli oranda hız kestiğini görüyoruz. Nitekim, Aralık 2017 ve Ocak 2018 döneminde toplam 2,6 puan gibi önemli bir düşüş gösteren yıllık TÜFE enflasyonu, Şubat ayında 0,09 puan, Mart ayında da 0,02 puanlık oldukça  sınırlı düşüşler kaydetmiş durumda.

 

Bu çerçevede, her ne kadar çekirdek ve hizmet enflasyon verilerinde yavaşlama devam etse de, gerek enflasyon göstergelerinin mevcut yüksek seviyelerinin gerekse de kur geçişkenliğine yönelik baskılar nedeniyle, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasını bekleriz. Ayrıca, küresel normalleşme baskılarının geçmiş dönemden daha az elverişli bir dış ortam sunduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

Orta vadeli enflasyon görünümü açısından, hizmet enflasyonu ve çekirdek göstergelerinin yıllık oranlarındaki düşüş kısmen rahatlatıcı. Ancak hala yüksek seviyelerini koruması, enflasyonda kalıcı iyileşme görünümüne hala geçilemediğine işaret ediyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.