Ekonomik Değerlendirme- Dış Ticaret Dengesi
30.03.2018

Altın ve enerji ithalatında yavaşlama, dış açıkta daha ılımlı görünüm için destekleyici

 

Şubat ayında dış ticaret açığı 5,8 milyar dolara gerilemesine karşın (Aralık 2017 ve Ocak 2018 döneminde aylık bazda 9,1-9,2 milyar dolar düzeyine çıkmıştı), geçen yılın aynı ayında açığın 3,7 milyar dolar düzeyinde kalmış olmasından dolayı, yıllık açıktaki yükselişin devam ettiğini izliyoruz. Geçen yılın ilk yarısı sonunda 59 milyar doların altına kadar inen 12 aylık dış ticaret açığı takip eden dönemde yükseliş trendiyle bu yılın Şubat sonunda 83,5 milyar dolara ulaşmış görünüyor. Yıllık açığın, düşük bazın etkisiyle yılın ilk yarısında genişleme yönünde kalmasını beklemekle birlikte, gerek enerji maliyetindeki artışın ılımlı görünümü gerekse de altın ithalatı ve iç talepte geçen yıla göre beklenen daha ılımlı seyir doğrultusunda, ikinci yarıda yavaşlama beklentimizi koruyoruz.

 

Nitekim, altın ithalatının Şubat’ta 1 milyar dolara gerilediğini (önceki iki ay yaklaşık 2 milyar dolar seviyesinde idi), 12 aylık rakamda da artışın yavaşlama kaydettiğini; benzer şekilde enerji ithalatının da aynı dönemlerde 3,6-3,9 milyar dolar bandından 3,3 milyar dolara gerilediğini, yıllık miktardaki artışın da son iki  aydır hız kestiğini izliyoruz. Söz konusu iki kritik göstergedeki ılımlı seyrin korunması durumunda, dış açıkta gözlenen artışın daha makul boyutta devam edebileceğini söyleyebiliriz. 

 

Diğer taraftan, altın ve enerji hariç dış açıktaki artış eğiliminin de korunması, güçlü büyümenin yansıması olarak daha kalıcı bir tablo sunuyor. Ancak, Şubat ayında 12 aylık çekirdek açıktaki artışın bir miktar ivme kaybettiğini de gözlemliyoruz (Şubat: 36,5 milyar dolar; Ocak: 35,9 milyar dolar; Aralık 2017: 33,9 milyar dolar). Geçen yılın ortasında söz konusu kritik gösterge 26,5 milyar dolar düzeyine kadar gerilemişti.

 

Şubat dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın artış hızını koruması ve ithalatın kısmen yavaşlamasıyla, ihracatın ithalatı karşılama oranının %69,6’ya yükseldiğini (Ocak: %57,8, Aralık 2017: %60,0; Kasım 2017: %69,1), 12 aylık verilerde ise %65,6’ya gerilediğini izliyoruz (2017 ve 2016 yıllarında sırasıyla %67,2 ve %71,8 idi). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın iki aylık döneminde de %82,5’e yükselişini güçlendirdiğini izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracatta ise, 12 aylık verilerde Şubat’ta hafif iyileşme dikkat çekiyor. Geçen yılın Kasım ayı sonunda %6,5 olan yıllık artış bu yılın Ocak sonunda %5,6’ya kadar gerilemesine karşın, Şubat ayında %6’ya yükseliyor. Ancak, geçen yılın başındaki %8,5 seviyesine göre ciddi bir yavaşlama yansıttığını da gözden kaçırmıyoruz.

 

Şubat dış ticaret verileri doğrultusunda, yıllık cari açığın 53 milyar doları civarına çıkacağını tahmin ediyoruz (2017 sonunda 47,2 milyar dolar; Ocak 2018 sonunda 51,6 milyar dolar).

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.