Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
29.03.2018

Büyümede yurt içi talep etkili; net ihracatın ‘eksi’ katkısı belirginleşiyor

 

Geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda %7,3 büyüyen Türkiye ekonomisi tüm yılı %7,4’lük güçlü bir büyüme oranı ile tamamladı. 2016 yılında büyüme oranı %3,2 ile sınırlı kalmıştı. Özel tüketim ve yatırım harcamalarında iyileşmeye kamu harcamalarının da eşlik etmesi, geçen yılın güçlü büyüme performansında ana unsurlar. Net ihracatın büyümeye negatif katkısı geçen yılın üç çeyreğinde ılımlı kalmasına karşın, son çeyrekte ‘eksi’ etkinin belirginleştiğini görüyoruz. Dış ticaret verilerinden bu yılın ilk çeyreğinde de, net ihracatın katkısının negatifte kalmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

 

Mevsimsel olarak düzeltilmiş büyüme verilerinin son 5 çeyrektir genişleme yönünde olduğunu izliyoruz. Bu yıla ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

 

Büyüme verilerine sektörel bazda bakıldığında, yeni sanayi üretim endekslerine geçiş sonrasında, üretim ve katma değer gelişimleri arasındaki farkın önemli oranda azaldığını; hatta geçen yılın son çeyreğinde üretim artışının altında bir katma değer artışı kaydedildiğini izliyoruz. Üretim verilerinin büyüme oranı tahmininde tekrar öncü gösterge olma rülüne geri döndüğünü görüyoruz.

 

Tarım sektöründe, önceki çeyreklerde yukarı yönlü revizyonlar ve son çeyreğe ait güçlü büyüme verisi sonrasında, 2017 yılında %4,7’lik büyüme gerçekleşirken, önceki yılın %2,6’lık daralmasını fazlasıyla karşıladığını söyleyebiliriz.

 

Hizmetler tarafında ise, inşaat ile bilgi ve iletişim öne çıkanlar arasında yer almaya devam ediyor. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda küçülme gösteren finans sektörünün son çeyrekte, güçlü baz etkisine karşın yıllık büyüme tarafına geçtiği görülüyor.

 

Harcama grupları bazında ise, özel tüketim harcamaları büyümede ana rolü üstlenirken, yatırım harcamalarındaki toparlanma da devam ediyor. Kamu tüketim harcamaları ise büyümeye diğer bir destek unsuru.

 

2018 yılında, geçen yılın güçlü baz etkisine ek olarak, hem normalleşme yolunda küresel destekleyici koşulların katkısında gözlenen azalma hem de kamu desteğinin devam etmekle birlikte daha seçici yaklaşımı doğrultusunda, büyüme ivmesinin %4-5 bandına yavaşlayabileceğine dair öngörümüzü koruyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.