Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.03.2018

Yeni endekse geçişle, sanayinin üretim ve katma değer verileri arasındaki fark kapanıyor

 

Yoğun eleştirilere de konu olan geçmiş dönemlere ait büyüme ve sanayi üretimi verileri arasındaki ciddi fark, yeni üretim verileri ile önemli oranda azalmış görünüyor. Böylece, sanayi üretimi ile büyüme verileri altında yer alan sanayinin katma değerine ait verilerin birbirine daha yakın gelişimleri yansıttığını izliyoruz. Yeni üretim verileri altında, yeni yılın ilk ayında yıllık bazda arındırılmamış olarak %12,9 ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak da %12’lük güçlü artışlar dikkat çekiyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, geçen yılın ikinci yarısında aralıksız yükselişinin ardından, bu yılın ilk ayında aylık bazda %0,8’lik gerilemeye işaret ediyor.

 

Böylece, geçen yılın son çeyreğinde arındırılmamış olarak %10,5 ve arındırılmış olarak da %10,7’lik yıllık artışlar (eski endekse göre sırasıyla %7,5 ve %7,8 seviyelerinde idi), genel büyüme oranının %9’lu seviyelere ulaşabileceğine işaret ediyor. Üçüncü çeyrekte kaydedilen %11,1’lik yıllık büyüme oranının ardından, son çeyrekte de yine dikkat çekici bir büyüme oranı gelebileceğini görüyoruz. Bu çerçevede, 2017 yılına ait %7,5’lik büyüme tahminimizi %7,9’a çekiyoruz. 2018 yılına ait büyüme tahminimizi ise %4 seviyesinde koruyoruz.

 

Düzeltilmiş olarak %8,9’luk güçlü üretim artışının kaydedildiği 2017 yılında, yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları üretimindeki %12,9’luk güçlü artış, orta vadeli büyüme dinamikleri açısından sevindirici görünürken; dayanıksız tüketim mallarında %6,8 ile kısmen daha sınırlı bir artış izliyoruz. Yeni yılın ilk ayında ise, tüketim ve ara mallarındaki artışlar daha güçlü görünüyor. Ayrıca yeni sınıflandırma kapsamında, yüksek teknolojik ürünler geçen yıl %12,4’lük üretim artışıyla ön plana çıkıyor. Ocak ayında da yıllık bazda artışlar yine iki haneli seviyelerde.

 

Sektörel bazda ise geçen yıl, inşaat, makine-teçhizat, otomotiv, mobilyadaki üretim artışları dikkat çekerken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektöründe %6,4 ile kısmen daha ılımlı üretim artışı söz konusu. Ancak, bu yıla yıllık bazda %17,5 ile güçlü bir başlangıç görünüyor. İnşaat tarafında da %30,5’lik güçlü bir üretim artışı gözleniyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.