Hazine Yorumu - Ödemeler Dengesi
12.03.2018

Yıllık cari açıktaki hızlanma ilk çeyrek boyunca devam edebilir

 

Yeni yılın ilk ayında cari açık, beklentimizle aynı seviyede olarak, 7,1 milyar dolara ciddi bir yükseliş gösterdi. Aylık açığın geçen yılın ilk ayında 2,7 milyar dolarda kalması nedeniyle, yıllık cari açık da bir önceki aya ait 47,2 milyar dolardan Ocak sonunda 51,6 milyar dolara ciddi bir hızlanma kaydetti. Yılın ilk çeyreğinde de yıllık açıktaki genişlemenin devam etmesini ve 55 milyar dolar civarına yükselmesini bekliyoruz. Ancak, baz etkisinin azalan olumsuz etkisiyle, yıl sonuna ait 48 milyar dolar düzeyindeki açık tahminimizi koruyoruz. Böylece, geçen yıl milli gelirin %5,5’ine ulaşan cari açığı bu yıl yine yakın seviyede %5,3 düzeyinde öngörüyoruz.

 

 

Yıllık cari açıktaki hızlanmada altın ve petrol ithalatının önemli etkisi bulunmakla birlikte, altın ve enerji dışı ‘çekirdek’ açıkta da artış devam ediyor. Geçen yılın Ağustos sonunda pozitif bölgeye geçen 12 aylık kümülatif bazda ’çekirdek’ cari denge, bu yılın Ocak sonunda 5,9 milyar dolarlık açığa işaret ediyor. Ancak yine de, geçen yılın Ocak sonundaki 10,7 milyar dolarlık açık düzeyine göre daha ılımlı kalıyor.

 

Finansman tarafında ise ana bileşenler bazında, i. doğrudan yatırımların katkısı daha zayıf olarak devam ediyor; ii. portföy yatırımları hem hisse hem de DİBS tarafında giriş yönünde. Dış borçlanmada da, 2 milyar dolarlık Euro tahvil girişi söz konusu; iii. bankaların vade yapısı itibariyle net borçlanması kısa vade lehine gelişiyor; iv. reel sektörün yatırımlarında kullandığı uzun vadeli borçlanmaları, sınırlı olmakla birlikte net giriş tarafında; v. ithalattaki artışa bağlı olarak, ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler güçlü kalıyor; vi. bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatları bu sefer düşüş yönünde; viii. geçen yılın son iki ayında 12,7 milyar dolar azalan TCMB döviz rezervleri bu yılın ilk ayında 4,4 milyar dolarlık artış kaydediyor; Şubat ayında ise tekrar düşüş yönünde kalması beklenebilir.

 

Her ne kadar cari açıktaki artış dış denge sürdürülebilirliğini gündemde tutuyor olsa da, gelişen ülkelere yönelik risk iştahının belirsizliklerle birlikte sürüyor olmasının, açık finansmanı açısından riskleri dengelediğini düşünebiliriz. Petrol fiyatlarının ılımlı kalmaya devam etmesi ve altın ithalatında Şubat ayında beklenen yavaşlama da, cari açıktaki ivmelenmenin daha dengeli gelişmesi açısından rahatlatıcı unsurlar olarak görülebilir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.