Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.03.2018

Yıllık enflasyonda düşüş hız kesti; kalıcı tek hane en erken son çeyrekte

 

Şubat ayında TÜFE %0,73 ile, %0,42’lik tahminimizin ve %0,50 seviyesindeki ortalama piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ancak, baz etkisinin desteğiyle, yıllık enflasyon hızını kaybetmekle birlikte düşüşüne devam ederek, %10,35’ten %10,26’ya geriledi. Böylece, son üç ayda toplam 2,73 puanlık önemli bir düşüş kaydedildi. Hatırlanacağı üzere, geçen aya ait enflasyon değerlendirme notumuzda ‘Ancak, önümüzdeki dönem, baz etkisinin azalan desteğiyle, yıllık enflasyondaki düşüşün hız kaybetmesini ve %10 civarında dalgalanmasını bekliyor; kalıcı tek haneli seviyelerin ancak yılın son çeyreğinden itibaren görülebileceğine dair beklentimizi ve yıl sonuna ait %8,7’lik tahminimizi koruyoruz’ şeklinde görüşümüzü paylaşmıştık. Aynı görüşü koruyoruz.

 

Orta vadeli enflasyon görünümü açısından, hizmet enflasyonu ve çekirdek göstergelerinin yıllık oranlarındaki düşüş kısmen rahatlatıcı. Ancak hala yüksek seviyelerini koruduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

Hem yıllık enflasyonu tekrar tek haneye çekmede devam eden zorluklar hem de küresel risk algılamasında son dönemde artan oynaklık karşısında, para politikasında sıkı duruşun devam edeceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.