Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
01.03.2018

 İTO verisi ılımlı TÜFE habercisi olabilir

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Söz konusu açıklamaya göre, Şubat ayında İstanbul’da perakende fiyatlar aylık %0,67, yıllık %9,02 (Ocak ayında aylık %0,87, yıllık %8,66) artış gösterdi.

 

Perakende fiyatların alt kırılımına baktığımızda, genel gıda harcamalarındaki artış geçen aya göre bir miktar üst seviyede gerçekleşmesine karşın (Şubat %1,32, Ocak %0,81) işlenmemiş gıda enflasyonundaki gerilemenin devam etmesi olumlu sinyal olarak görülebilmektedir. Genel gıda harcamalarındaki artışın genel olarak balık ve işlenmiş gıda fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığını düşünüyoruz.

 

Diğer alt kalemlerde ise, giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüşün oldukça sınırlı kaldığını ve sağlık harcaması grubunun baskı yaratmaya devam ettiğini; ulaştırma ve konut fiyatlarının ise destekleyici olduğunu görüyoruz.

 

Geçmiş yıllarda Şubat ayında, geçen yıl dışında, İTO verisine göre daha ılımlı TÜFE rakamları görüyoruz. Alt detayları da düşündüğümüzde, Pazartesi açıklanacak TÜFE oranına ait %0,42'lik tahminimizi koruyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.