Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
28.02.2018

Altın ve enerji ithalatı, dış dengeyi olumsuz etkilemeye devam ediyor

 

Bu yılın ilk ayına ait dış ticaret verileri, aylık açığın yüksek düzeyini koruduğunu gösteriyor. Geçen yılın son ayında 9,2 milyar dolara sıçrayan aylık açık, bu yılın ilk ayında 9,1 milyar dolar ile yakın bir düzeyde. Mevsimsel düzeltilmiş olarak bakıldığında da, ihracatta aylık %1,1’lik sınırlı bir artış görürken; ithalat tarafındaki yükseliş %5,5 düzeyinde. Üstelik bu, bir önceki aya ait %12,2’lik artışın üzerine gerçekleşiyor. Böylece, 12 aylık açıktaki artışın daha da belirginleştiğini izliyoruz. 2017 yılını 76,8 milyar dolar düzeyinde bitiren 12 aylık dış ticaret açığı, yeni yılın ilk ayında 81,5 milyar dolara çıkıyor. Yılın ilk yarısında da ivmesini korumasını ve 85-90 milyar dolar bandına ulaşmasını bekliyor; yılın ikinci yarısından itibaren baz etkisinin de desteğiyle 80-85 milyar dolar bandına geri dönebileceğini tahmin ediyoruz.

 

Dış ticaret açığındaki genişlemede, altın ve petrol ithalatındaki artış etkili olmaya devam ediyor. Ocak ayında da, altın ithalatı 2,3 milyar dolar ile önemli düzeyde; 12 aylık altın ithalatı ise 18,4 milyar dolara işaret ediyor. Geçen yılın başında 6,8 milyar dolar ile sınırlı kalmıştı. Enerji ithalatı da, Ocak ayında 3,6 milyar dolar ve 12 aylık bazda da 37,6 milyar dolar. Bir yıl önceki yıllık rakam 28,1 milyar dolar idi.

 

Diğer taraftan, altın ve enerji hariç dış açıkta da, geçen yılın ikinci yarısından itibaren artış söz konusu. Geçen yılın ilk yarı sonunda 26,5 milyar dolara kadar inen yıllık ‘çekirdek açık,’ bu yılın Ocak sonunda 35,8 milyar dolara yükseliyor. Bu rakam, Ağustos 2015’ten beri en yüksek seviye. Bu noktada, toplam dış ticaret açığının ne hızla devam edeceğinde, altın ve enerji ithalatının seyri ile birlikte büyüme hızı belirleyici olacak. Petrol fiyatlarındaki artışın son dönemdeki ivme kaybını ise, enerji yükünün sınırlanması açısından olumlu görüyor; geçen yıl 37,2 milyar dolara yükselen enerji faturasının (2016 yılında 27,2 milyar dolar idi), 2018 yılında 40,5 milyar dolara daha ılımlı bir artış göstereceği yönündeki beklentimizi koruyoruz.

 

Ocak dış ticaret verilerinin detaylarında, ithalatın artış hızını korumasıyla, ihracatın ithalatı karşılama oranının %57,9’a gerilediğini (Aralık 2017: %60,0; Kasım 2017: %69,1), 12 aylık verilerde ise %66 olarak gerçekleştiğini izliyoruz (2017 ve 2016 yıllarında sırasıyla %67,2 ve %71,8 idi). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,2’ye yükseldiğini ancak bu yılın Ocak ayı itibariyle %80,5’e gerilediğini izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracatta ise, 12 aylık verilerdeki yıllık artışta  son iki aydır ivme kaybı dikkat çekiyor. Geçen yılın Kasım ayı sonunda %6,5 olan yıllık artış bu yılın Ocak sonunda %5,6’ya geriliyor. Geçen yılın başındaki %8,5 seviyesine göre ise daha dikkat çekici bir yavaşlama söz konusu.

 

Ocak dış ticaret verileri doğrultusunda, yıllık cari açığın 51 milyar doların üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz (2017 yılında 47,1 milyar dolar idi). Ancak, enerji maliyetinin ivmesinde beklediğimiz yavaşlama doğrultusunda, cari açığın 2018 yılını 48 milyar dolarla tamamlayabileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.