Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.02.2018

Sanayi üretiminin büyümeye desteği güçlü kalıyor

 

Geçen yılın son ayında arındırılmamış sanayi üretimi %6,5’lik artışla, %4,0’lik beklentimizin ve %4,2 seviyesindeki piyasa beklentisinin yine üzerinde gerçekleşti. Takvim etkisi dışladığında da, yıllık bazda %8,7’lik oldukça güçlü bir artış görülüyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, aylık bazda %0,9’luk artışla, son altı aydır aralıksız yükseliş trendini koruyor.

 

Böylece, geçen yılın son çeyreğinde arındırılmamış olarak %7,5 ve arındırılmış olarak da %7,8’lik yıllık artışlar, üçüncü çeyrekte sırasıyla %13,9 ve arındırılmış olarak da %10,2 artan sanayi üretiminde beklenen ivme kaybının korkutucu boyutta olmadığını teyid ediyor. Bu çerçevede, geçen yılın son çeyreğinde ekonominin büyüme oranının %8’e yaklaşması mümkün görünüyor. Yılın önceki aylarına ait üretim verilerinde hafif yukarı revizyonlar doğrultusunda, geçen yıla ait %7,5’lik büyüme tahminimizin rahatlıkla ulaşılabileceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Bu yıla ait büyüme tahminimizi ise %4 seviyesinde koruyoruz.

 

Bu yılın ilk ayında da, ilk tahminlerimize göre, arındırılmamış verilerde yine %6 seviyesinde bir yıllık artış oranının gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.

 

Geçen yılın Aralık ayına ait üretim verisinin detaylarında ise, dayanıklı tüketim ve ara malları önemli destekleyici unsurlar olurken; yatırım eğiliminin de devam ettiğini izliyoruz. 2017 yılının genelinde, yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarındaki ortalama yıllık artış %11,2 seviyesi ile dikkat çekiyor.

 

Sektörel bazda ise, Aralık ayında, otomotiv sektörü üretim düşüşü ile karşımıza çıkarken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya ve inşaat sektörlerinde devam eden toparlanmaya ek olarak, petrol ve mobilya sektörlerinde önemli artışlar dikkat çekiyor. 2017 genelinde ise, makine-teçhizat, otomotiv, mobilya gibi sektörler, sanayi üretimine önemli destek veren bileşenler olarak beliriyor.

 

 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.