Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.02.2018

Yıllık enflasyonda düşüş hız kesecek; kalıcı tek hane için hala zaman var

 

Ocak ayında TÜFE %1,02 ile, %1,16’lık tahminimizin ve %1,35 seviyesindeki ortalama piyasa beklentisinin altında gerçekleşti. Böylece, yıllık enflasyon son iki ayda toplam 2,6 puanlık önemli bir düşüş göstererek %10,35’e geriledi. Ancak, önümüzdeki dönem, baz etkisinin azalan desteğiyle, yıllık enflasyondaki düşüşün hız kaybetmesini ve %10 civarında dalgalanmasını bekliyoruz. Şubat ayı özelinde, yıllık enflasyonun tek haneye inmesi için aylık artış oranının %0,5 seviyesinin altında kalması gerekiyor. Kur ve gıda fiyatlarının olumlu gelişmesi halinde mümkün görünmesine karşın, kalıcı tek haneli seviyelerin ancak yılın son çeyreğinden itibaren görülebileceğine dair beklentimizi ve yıl sonuna ait %8,7’lik tahminimizi koruyoruz

 

Ocak enflasyonunun detaylarında ise, işlenmemiş gıda enflasyonunda beklediğimiz yavaşlamanın aylık TÜFE oranının baskılamada etkili olduğunu görüyoruz. Taze sebze ve meyve fiyatlarında, mevsimsel hareketin altında bir artş sözkonusu. Böylece, bu grupta yıllık artış oranı %4,56’ya geriliyor. Diğer taraftan, özellikle ekmek gramajında yapılan değişikliğin yansıması nedeniyle, işlenmiş gıda enflasyonunda hem aylık hem de yıllık bazda yükselişler söz konusu. Yıllık enflasyon %12,93’e ulaşıyor. Geçen yılın Ocak ayında %6,81 idi. Toplam gıda yıllık enflasyonu ise %8,38’e sert bir gerileme kaydediyor (Kasım sonunda %15,81 idi). Ancak, hala bu yıla ait %7’lik hedef iddialı kalıyor; özellikle Şubat’tan itibaren gıda fiyatlarının baz desteği yavaşlarken.

 

Bu arada, yeni yıla girerken enflasyon bileşenlerinin değişen ağırlıkları doğrultusunda, ulaştırma enflasyonu ile birlikte gıda enflasyonunun da ağırlığının artmış olması, bu yıl enflasyonunda gıda ve enerji fiyatlarının gelişiminin önemini daha da artırıyor.

 

İşlenmemiş gıda fiyatlarının Ocak enflasyonuna desteğine karşın; elektrik zammı, benzin fiyatlarında devam eden artış, sağlık hizmetleri, yükselen altın fiyatları ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarında artışlar yukarı yönlü baskı yaratan unsurlar olarak dikkat çekiyor.

 

Orta vadeli enflasyon görünümü açısından, hizmet enflasyonu ve kritik ‘C’ çekirdek göstergesinde yıllık oranların gerileme yönünde hareket etmesini olumlu değerlendirirken; mevcut seviyelerin hala yüksek olması dolayısıyla, para politikasında sıkı duruşun devam edeceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.