Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı
31.01.2018

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Aralık ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Kasım ayında %22,13 artış gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık değişim Aralık ayında %30,84 seviyesinde gerçekleşti ve artmaya devam ederek momentumunu korudu.

 

Aralık ayı verileri içerisinde öne çıkan hususlar;

 

- Gürcistan’dan gelen turist sayısı, Aralık ayında yıllık %14,1 artarak 187.463’e yükselirken, gelen yabancı ziyaretçilerin milliyetlere göre dağılımında ilk sırada yer aldı.

 

- Alman turist sayısında 2017 Kasım’da görülen %11,7’lik yıllık azalış Aralık ayında %3,3 artış gösterdi.

 

- İran’dan gelen turist sayısı Aralık ayında yıllık bazda %77,6 artarken, Bulgaristan’dan ve Rusya’dan gelen turist sayısı yıllık bazda sırasıyla %24,3 ve %54,8 artışlar gösterdi.

 

- Kasım ayında, Bulgaristan’dan gelen turist sayısındaki artışın desteğiyle yıllık %12,44 artan Avrupa’dan gelen turist sayısı, Aralık ayında Almanya ve Bulgaristan’dan gelen turist sayısındaki artışın desteğiyle yıllık %20,94 artış kaydetti.

 

Aralık ayı toplam yabancı turist sayısında gerçekleşen yıllık %30,84’lük artışta baz etkisinin kısmen etkili olduğunu görüyoruz (2016 Aralık ayında yıllık %11,1’lik azalış kaydedilmişti). Ziyaretçi sayısının düşük olduğu sezonda olmasına rağmen Alman ve Avrupa’dan gelen turist sayısının yıllık bazda artmış olması ve toplam yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık artıştaki momentumun korunmaya devam etmesinden dolayı Aralık ayı verilerini olumlu buluyoruz. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.