Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.01.2018

 ‘Çekirdek’ açıkta artış devam ediyor

 

Geçen yılın Aralık ayında dış ticaret açığı, ithalatta beklenen hızlanmanın gerçekleşmesiyle, 9,2 milyar dolara yükseliş göstererek (Kasım: 6,3 milyar dolar, Aralık 2016: 5,6 milyar dolar), 12 aylık kümülatif açığı 76,7 milyar dolara getirdi. 2016 yılında dış ticaret açığı 56,1 milyar dolar düzeyinde idi. Özellikle, geçen yılın ikinci yarısından itibaren dış açıktaki hızlanma dikkat çekici. Haziran sonunda 12 aylık açık 58,95 milyar dolar seviyesindeydi

 

Sözkonusu hızlanmada, altın ve petrol ithalatındaki artışın etkisi olmakla birlikte, altın ve petrol hariç dış ticaret açığının da, Haziran sonundaki 26,5 milyar dolardan Aralık sonunda 33,9 milyar dolara artış gösterdiğini izliyoruz. Bu noktada, petrol fiyatlarındaki artışın son aylardaki hızla devam etmesini beklemediğimizden, enerji faturasındaki hızlanmanın 2018 yılında daha ılımlı boyutta kalması yönündeki öngörümüzü koruyoruz. Geçen yıl 37,2 milyar dolara yükselen enerji faturasının (2016 yılında 27,2 milyar dolar idi), 2018 yılında 40,5 milyar dolara daha ılımlı bir artış göstermesini bekliyoruz. Dış ticaret ve cari açık beklentilerimiz ise, sırasıyla 80 milyar dolar ve 48 milyar dolar.

 

Aralık dış ticaret verilerinin detaylarında, ithalatın yıl sonu hareketiyle ivmelenmesiyle, ihracatın ithalatı karşılama oranının %60,1’e gerilediğini (Ekim: %65,6; Kasım: %69,1), yılın tamamında ise %67,2 olarak gerçekleştiğini izliyoruz. 2016 yılının %71,8’lik oranının da altında kaldığını görüyoruz. 2018 yılında da %67 civarında kalabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan, altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda, 2016 yılında %79,4 olan oranın geçen yıl %81,2’ye yükseldiğini de gözden kaçırmıyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracatta ise, yılın ikinci yarısında gözlenen toparlanma eğiliminin son ayda sürdürülemediğini izliyoruz. 12 aylık verilerde yıllık artış oranı, Kasım sonundaki %6,5’ten Aralık sonunda %6,1’e geriliyor. 2016 sonuna ait %7,1 seviyesinin ise oldukça altında.

 

Aralık dış ticaret verileri doğrultusunda, yıllık cari açığın 2017 yılında 46,7 milyar dolar seviyesine ulaştığını tahmin ediyoruz (2016 yılında 33 milyar dolar idi). Ancak, enerji maliyetinin ivmesinde beklediğimiz yavaşlama doğrultusunda, cari açığın 2018 yılında 48 milyar dolara daha ılımlı bir artış göstermesini bekliyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.