Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
30.01.2018

Enflasyon tahminlerinde güncellemeler, sıkı duruşla birlikte, devam ediyor

 

TCMB yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda, 2017 yılına benzer bir şekilde, 2018 yılına da enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü güncellemelerle başladı. Böylece, %7 seviyesinde olan 2018 enflasyon tahmini %7,9’a çıkarıldı (%6,5-9,3 tahmin aralığı). Ancak yine de, TCMB beklenti anketine göre %9 seviyesinin üzerinde bulunan ortalama piyasa beklentisine göre önemli bir güven farkının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bizim tahminimiz de %8,7 seviyesinde. 2019 tahmini de %6’dan %6,5 seviyesine yükseltildi (%4,7-8,3 tahmin aralığı). Piyasa beklentileri %8 seviyesinin üzerine işaret ederken, bizim beklentimiz %7,5 düzeyinde.

 

Enflasyon tahminlerindeki yükselişte etkili unsurlar olarak, petrol ve emtia fiyatlarındaki yükseliş ve bunun ithalat fiyatları üzerindeki baskısı, büyümenin devam eden gücüne bağlı olarak yukarı yönde güncellenen çıktı açığı öne çıkıyor

 

Enflasyon tahminlerine baz oluşturan ana varsayımlar içerisinde, gıda enflasyonu tahminleri, işlenmiş gıda fiyatlarının artan baskısına  bağlı olarak mevcut yüksek seviyelere rağmen, 2018 ve 2019 için %7 seviyesinde tutuluyor. Petrol fiyatları tahminleri ise, 2018 için 56 dolar/varil seviyesinden 66 dolar/varil seviyesine çıkarılırken, 2019 tahmini 62 dolar/varil seviyesinde öngörülüyor.

 

Büyüme görünümüyle ilgili olarak güvenli duruşun korunduğu dikkat çekiyor. Büyümenin sektörel yayılımında artış gözlenirken; ihracatın hem reel kur avantajı hem de küresel talepte toparlanma doğrultusunda büyümeye desteğinin sürmesi bekleniyor. Bu çerçevede de, çıktı açığının enflasyonu düşürmede katkısında daha temkinli bir duruşun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

 

Hem büyümenin gücü hem de enflasyonun mevcut yüksek seviyeleri, TCMB’nin - enflasyonun baz etkisi avantajından bağımsız olarak - sıkı duruşu koruma konusunda kararlılığını devam ettirmesine neden oluyor. Önümüzdeki dönem için iki ana hedef öne çıkıyor: i. para poitikasının etkinliğinin artırılması, bunun için de araç çeşitliliğinin devam etmesi; ii. enflasyonun düşürülmesi.

 

Para politikasındaki bu kararlılığı, özellikle gelişmiş ülke merkez bankalarının son dönemde arttığını düşündüğümüz normalleşme eğilimleri karşısında, oldukça önemsiyoruz. Her ne kadar TCMB’nin sunumunda gelişen piyasalara yönelik portföy girişlerine karşı olumlu görüş korunuyor görünse de, mevcut konjonktürde normalleşmenin hızıyla ilgili risklere karşı temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Gelişen ülke kurlarında son dönemde artan baskının ne yönde devam edeceği de, özellikle enflasyonun tek haneye inme aşamasında oldukça kritik bir rol üstlenecektir.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.