Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
18.01.2018

Sorgulanan ancak korunan küresel destekleyici politikalar çerçevesinde, içeride de para politikası yaklaşımı korunuyor

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentilere uygun olarak, politika faiz göstergelerinde değişikliğe gitmedi. Böylece, geç likidite penceresi (GLP) faiz oranı %12,75’te, bir haftalık repo ihale faiz oranı %8’de, faiz koridoru da %7,25-9,25 bandında aynı kaldı.

 

Hatırlanacağı gibi, TCMB geçen yıl başından Nisan ayına kadar olan sürede aşamalı bir şekilde GLP faiz oranını %10’dan %12,25’e çıkarmış; takip eden dönemde sabit tuttuktan sonra, Aralık ayında %12,75’e 50 baz puanlık bir artış daha gerçekleştirmişti. Her ne kadar geçen ay yapılan artış beklentilerin altında kalsa da, faiz kararı sonrasında yayımladığımız notta, ‘TCMB’nin yayımladığı faiz notunda, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışında artan risklere dikkat çekmesini ve bu doğrultuda da parasal duruşun sıkılaştırılmasına yönelik ifadesini, fiyat istikrarı hedefini gözetme konusundaki kararlılığının devam ettiği yönünde yorumluyoruz’ şeklinde değerlendirmiş ve ‘Mevcut durumda TCMB fonlamasının tamamının GLP’de gerçekleştiği tablonun kısa vadede korunmasını ve ortalama fonlama maliyetinin %12,25’ten %12,75’e çıkarak parasal duruşun sıkılaşması anlamına geleceğini düşünüyoruz’ tahmininde bulunmuştuk.

 

Bu yaklaşımımızda ana destekleyici unsur olarak da, bir gün önce açıklanan FED kararlarının küresel piyasalar açısından destekleyici sonuçlarını öne çıkarmış ve hem reel kurun aşırı değersiz seviyeleri nedeniyle nominal kurun değerlenme yönündeki eğiliminin hem de petrol fiyatlarında yaşanan rallinin hız kesmesinin, baz avantajıyla da birlikte, enflasyon görünümünde riskleri azaltma yönünde destek sağlayabileceği yönündeki görüşümüzü koruduğumuzu paylaşmıştık.

 

Mevcut durumda da, son günlerde gelişmiş ülke merkez bankalarının destekleyici duruşlarının devamına yönelik sorgulanma sürecinin öne çıktığını izlemekle birlikte, küresel büyüme ve enflasyon gelişiminin erken çıkış için henüz destekleyici koşullar sunmadığını düşünüyoruz. Kur ve petrol fiyatlarının beklediğimiz doğrultuda ılımlı gelişimi de, enflasyon görünümüne yönelik olumlu beklentilerimizi desteklemeye devam ediyor. Bu doğrultuda, likidite yönetimi ve GLP faiz oranı çerçevesindeki sıkı duruş politikasının devamını bekliyoruz.

 

TCMB’nin faiz notundan önemli noktalar olarak, büyümeyle ilgili iktisadi faaliyetin gücünün korunduğu düşünülürken; daha önceki notta yer alan kredilerdeki hızlı artış ibaresinin kaldırıldığını izliyoruz. Gerek KGF kullanımının önümüzdeki dönemde daha seçici uygulanacak olması, gerekse de büyümenin daha ılımlı bir platforma iniyor olmasının, kredi gelişimine karşı daha ılımlı yaklaşımda etkili olduğunu düşünüyoruz.

 

Enflasyon görünümüyle ilgili olarak ise, mevcut yüksek gerçekleşme ve beklenti seviyelerinin temkinli duruşun devamına neden olduğunu; maliyet koşullarının (kur ve petrol gibi) yakın zamanda ılımlı görünümleri nedeniyle baskı unsuru olarak notta yer almadığını; enflasyon görünümünün, baz etkisinden bağımsız olarak, belirgin bir iyileşme gösterene ve hedefle uyumlu hale gelene kadar sıkı duruşun korunacağının mevcut notta yer aldığını görüyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.