Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
12.01.2018

Cari açıktaki bozulma ‘çekirdek’ tarafta da sürüyor; finansmandaki iyileşmenin devamı  ise şimdilik yok 

 

Kasım’da cari işlemler dengesi 4,2 milyar dolar ile, hem 3,7 milyar dolarlık tahminimizin hem de 3,9 milyar dolar düzeyindeki ortalama piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Böylece, Ekim sonunda 41,8 milyar dolara ulaşan 12 aylık cari açık, Kasım sonunda 43,75 milyar dolara yükselişini sürdürdü. Aralık ayına ait Gümrük Bakanlığı’nın verileri doğrultusunda, 12 aylık açıktaki artışın devam edeceğini tahmin ediyor; yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 46,3 milyar dolardan 46,9 milyar dolara çıkarıyoruz. 2018 tahminimiz ise 46 milyar dolar. Milli gelire oranla cari açık tahminlerimiz de, 2017 için %5,5 ve 2018 için de %5,1. 2016 yılında ise %3,8 düzeyine kadar gerilemişti. Bu durumda, %4,5 seviyesinde beliren yapısal cari açık oranının üzerinde kalmaya devam edeceğimizi görüyoruz.

 

Kasım verilerinin ayrıntılarında, cari açıktaki artışta, dış ticaret açığı ile portföy yatırımlarına bağlı devam eden çıkışlar ile faiz ödemelerindeki artış etkili olurken; turizm gelirleri ve doğrudan yatırımlara ait azalan kar transferlerinin açığı sınırlamada katkı sağladığını görüyoruz. Özellikle, yılın 10 aylık dönemde geçen yılın aynı döneminin sadece 0,3 milyar dolar üzerinde gerçekleşen faiz ödemelerinin 11 aylık dönem sonunda aradaki farkı 0,6 milyar dolara çıkarmış olması dikkat çekiyor. Faiz ödemelerinin bundan sonraki seyri cari dengedeki yük açısından önemli olacak

 

Yıl boyunca iyileşme gösteren 12 aylık altın ve enerji hariç cari dengenin ise son üç aydır ılımlı boyutta da olsa bozulma gösterdiğini izliyoruz.

 

Finansman tarafında da, Ekim ayında gözlenen iyileşme hareketinin devam edemediğini izliyoruz. Dikkat çeken kalemler bazında; i. doğrudan yatırımların katkısı devam etmekle birlikte daha zayıf; ii. portföy yatırımları hem hisse hem de DİBS tarafında sınırlı da olsa ‘eksi’de; iii. bankaların uzun vadeli borçlanmaları Eylül-Ekim dönemindeki toparlanmayı devam ettiremiyor; Kasım ayındaki net giriş oldukça sınırlı; iv. reel sektörün yatırımlarında kullandığı uzun vadeli borçlanmalar da Ekim’deki yüksek performansını sürdüremiyor; Kasım’da oldukça zayıf; v. ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler ithalattaki artışa karşın sınırlı; vi. bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatları bu sefer azalış tarafında; vii. net hata ve noksandan 813 milyon dolar ile önceki aylara göre zayıf bir giriş sözkonusu; viii. TCMB döviz rezervleri Ekim’deki 5 milyar dolarlık artışın ardından Kasım’da 3,9 milyar dolar düşüş gösteriyor. TCMB haftalık verileri doğrultusunda, rezervlerdeki erimenin Aralık ayında da devam ettiğini görüyoruz.

 

Cari açıktaki artışın gelişim hızında, petrol fiyatlarının seyri ve iç talep koşulları belirleyici olacak. Her iki kritik göstergeye ilişkin ılımlı varsayımlarımız doğrultusunda, 2018 yılında cari açık oranının %5’ler seviyesinde kalabileceğine dair öngörümüzü koruyoruz. Ancak, sözkonusu göstergelerde yukarı riskler oluşması, cari açık seviyemizde baskı yaratacaktır. Diğer taraftan, gelişen ülkelere yönelik sermaye girişiyle ilgili devam eden olumluluk, dış dengenin sürdürülebilirliğinde önemli bir destek unsuru. Ancak, son dönemde yoğun bir şekilde gündeme gelen gelişmiş ülke merkez bankalarının politikalarında değişiklik tartışmasının gerçekleşme zemini bulması, bu konuda daha temkinli bir tutum gerektirecektir.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.