Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.01.2018

Güçlü büyüme görünümü korunuyor

 

Geçen yılın Kasım ayında arındırılmamış sanayi üretimi %6,9’luk artışla, %7’lik beklentimize oldukça yakın ancak %5,4 civarındaki ortalama piyasa beklentisinin yine üzerinde gerçekleşti. Takvim etkisi dışladığında da, yıllık bazda %7,0’lik benzer güçlü bir artış görülüyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, aylık bazda %0,3’lük artışla yükseliş trendini koruyor.

 

Böylece, geçen yılın son çeyreğine ait iki aylık dönemde kaydedilen yıllık bazda arındırılmamış olarak %8 ve arındırılmış olarak da %7,2’lik artışlar, üçüncü çeyrekte sırasıyla %13,7 ve arındırılmış olarak da %10 artan sanayi üretiminde beklenen ivme kaybının korkutucu boyutta olmayacağına dair beklentimizi destekliyor. Aralık ayında, ilk tahminlerimize göre, önceki yıla göre daha az işgünü nedeniyle, arındırılmamış verilerde daha düşük bir yıllık artış oranı mümkün. Ancak, tüm çeyrek değerlendirmemizde, güven endekslerinde gözlenen zayıflamanın reel ekonomik verilere yansımasının makul boyutta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu doğrultuda, geçen yılın son çeyreğinde %7 civarında ve yılın tamamında da %7,5’lik büyüme tahminimizi koruyoruz. 2018 büyüme tahminimiz ise %4,0.

 

Kasım verisinin detaylarında, dayanıklı tüketim malları ve enerjideki düşüşün daha güçlü bir üretim verisini engellediğini izliyoruz. Yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarında ise, aylık düşüş olmasına karşın yıllık bazda hala iki haneli büyüme oranı, orta vadeli görünüm açısından destekleyici.

 

Sektörel yansımada ise, petrol, elektronik ürünler ve mobilya üretim düşüşleri ile karşımıza çıkarken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya ve inşaat sektörlerinde devam eden toparlanmaya ek olarak, otomotiv ve giyimde önemli artışlar dikkat çekiyor.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.