Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.01.2018

Yıllık enflasyonda düşüş devam edecek; ancak ilk yarıda ‘tek hane’ zor

 

Aralık ayında TÜFE %0,69 ile, %0,46’lık tahminimizin ve %0,5-0,6 civarındaki ortalama piyasa beklentisinin ılımlı oranda üzerinde gerçekleşti. Ancak, beklentilerin üzerinde gerçekleşen kısmının ağırlıklı olarak, beyaz eşya ve otomotivde gözlenen ve kurun son aylardaki değer kaybının gecikmeli etkileriyle ilgili olan artışlardan kaynaklandığını; kurdaki son toparlanma hareketinin devam etmesi durumunda ise gelecek dönem için çok ciddi bir risk unsuru yansıtmadığını düşünüyoruz. Ayrıca, gıda fiyatlarının daha istikrarlı kısmı olan işlenmiş gıda enflasyonunda gözlenen yavaşlamayı da, hem kur görünümüne dair görüşümüzü destekleyici, hem de gelecek dönem enflasyon görünümü açısından rahatlatıcı buluyoruz. Bu çerçevede, yıllık enflasyonda geçen yılın Kasım sonundaki %12,98’den Aralık sonunda %11,92’ye iniş hareketinin, ilk tahminlerimize göre, Ocak ayında da benzer bir hızla devam edebileceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna dair %8,7’lik tahminimizi de koruyoruz

 

Aralık enflasyonunun detaylarında ise, işlenmiş gıda enflasyonu, taze sebze ve meyve kaynaklı baskı yaratmaya devam ederken; diğer işlenmemiş gıdada, özellikle et fiyatlarında devam eden düşüşlerin katkısıyla, daha ılımlı bir seyir sözkonusu. Güçlü bazın da etkisiyle, bu grupta yıllık enflasyon 4 puanlık düşüşle %15,55’e geriliyor. İşlenmiş gıda enflasyonunda ise, kurdaki iyileşmenin olumlu etkisiyle, aylık bazda %0,32’lik ılımlı yükseliş var. Böylece, tüm yıl boyunca hızlı bir yükseliş trendi içinde bulunan bu gruptaki yıllık enflasyonun 0,5 puanlık düşüşle %12,20’ye gerilediğini izliyoruz. Her ne kadar, toplam gıda yıllık enflasyonu %15,81’den %13,80’e gerilese de, 2018 sonuna ait %7’lik hedefe temkinli yaklaşmaya devam ediyoruz.

 

Giyimdeki mevsimsel düşüş ve altın fiyatlarındaki gerileme, Aralık enflasyonunda aşağı yönlü baskı yaratan unsurlar. Petrol fiyatlarındaki artışın hız kesmiş olması da, hem son enflasyon verileri hem de gelecek dönem açısından rahatlatıcı görünüyor.

 

 

Orta vadeli enflasyon görünümü açısından, hizmet enflasyonunda yıllık oranın önceki ayki gerilemesinin ardından %9,4 gibi yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesi ve kritik ‘C’ çekirdek enflasyon göstergesinde yıllık oranın yükselişini sürdürmesini, para politikasında sıkı duruşun devam edebileceği yönünde yorumluyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.