Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
29.12.2017

‘Çekirdek’ açıktaki artış yavaşlıyor

 

Kasım ayında dış ticaret açığı, her ne kadar son iki aydır yavaşlama gösterip, beklentilerimizle aynı olarak 6,3 milyar dolara gerileme göstermiş olsa da (Eylül: 8,2 milyar dolar, Ekim: 7,3 milyar dolar idi), 12 aylık verilerde kümülatif açıktaki artış devam ediyor. 2016 sonunda 56,1 milyar dolar düzeyinde bulunan 12 aylık dış ticaret açığı bu yılın Kasım sonunda 73,1 milyar dolara ulaştı. Özellikle, Temmuz-Kasım dönemindeki hızlanış dikkat çekici. Haziran sonunda 12 aylık açık 58,9 milyar dolar seviyesindeydi.

 

 

Sözkonusu hızlanmada, altın ve petrol ithalatındaki artışın etkisi olmakla birlikte, altın ve petrol hariç dış ticaret açığının da, Haziran sonundaki 26,5 milyar dolardan Kasım sonunda 31,8 milyar dolara artış gösterdiğini ancak son ayda ivme kaybettiğini izliyoruz. Bu noktada, petrol fiyatlarındaki artışın son aylardaki hızla devam etmesini beklemediğimizden, enerji faturasındaki hızlanmanın 2018 yılında daha ılımlı boyutta kalması yönündeki öngörümüzü koruyoruz. Bu yıl 37 milyar dolar civarında bitirmesini beklediğimiz enerji faturasının (2016 yılında 27,2 milyar dolar idi), 2018 yılında 38,5 milyar dolar düzeyinde kalmasını bekliyoruz. Dış ticaret ve cari açık beklentilerimiz ise, 2017 için sırasıyla 75,2 milyar dolar ve 44,5 milyar dolar, 2018 için ise 78 milyar dolar ve 46 milyar dolar

 

 

Kasım dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracattaki artışın hafif hızlanması ve ithalat artışının göreceli yavaşlamasıyla, ihracatın ithalatı karşılama oranının tekrar %69’un üzerine çıktığını (Eylül: %59,1; Ekim: %65,6 idi), 11 aylık dönemde de %68 olarak gerçekleştiğini izliyoruz. Ancak, geçen yılın %72’ye yakın oranının altında kaldığını da görüyoruz. 2018 yılında da %68 seviyesi civarında kalabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan, altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda, 2016 yılında %79,4 olan oranın bu yılın 11 aylık döneminde %81,6’ya yükseldiğini de gözden kaçırmıyoruz.

 

 

AB’ye euro bazlı ihracatta ise yılın ikinci yarısında toparlanma eğilimi sürmesine karşın, geçen yıla göre daha zayıf bir eğilim sözkonusu. 12 aylık verilerde yıllık artış oranı %6,5’e yükselirken (Ağustos: %5,9; Eylül: 6,0; Ekim: %6,3 idi), bir önceki yıla ait %7,7’nin altında kalıyor.

 

Kasım dış ticaret verileri doğrultusunda, yıllık cari açığın Kasım sonunda 43 milyar doların üzerine çıkmasını (Ekim sonunda 41,9 milyar dolar; 2016 sonunda 33,01 milyar dolardı); ancak takip eden dönemde, hem enerji maliyeti hem de büyüme ivmesinde beklenen yavaşlama nedeniyle, daha ılımlı bir seyir izleyebileceğini tahmin ediyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.