Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
11.12.2017

Büyüme 3Ç’te ‘iki hane’de; 2017 için ‘yüksek tek hane’ sinyali veriyor  

 

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %0,8 daralan Türkiye ekonomisi bu yılın aynı döneminde %11,1 ile, 2011 yılının ilk üç çeyreğinde görülen %11’li yıllık büyüme rakamlarından sonra en yüksek GSYH artışını göstermiş oldu. İlk iki çeyreğe ait büyüme oranlarının da sırasıyla %5,2’den %5,3’e ve %5,1’den %5,4’e yukarı yönlü revize edilmesiyle, yılın dokuz ayında yıllık bazda %7,4’lük büyüme sözkonusu. Sanayinin üretim artışının büyüme verileri kapsamındaki katma değer artışına daha güçlü olarak yansımasının üretimin yüksek seviyelerinde de geçerli olduğunun gözlenmesinin yanı sıra, geçen hafta açıklanan ve son çeyreğe beklentilerden daha güçlü başlangıca işaret eden Ekim üretim verileri doğrultusunda, daha önceden dikkat çektiğimiz üzere, 2017 yılının tamamına ilişkin büyüme tahminimizi %5,6’dan %7,5’e çıkarıyoruz. 2018 beklentimizi ise %4,0 seviyesinde koruyoruz.

 

Takvim etkilerinden arındırılmış verilerde de, yıllık bazda 3Ç’te %9,6 ve 9 aylık dönemde %7,2’lik önemli artışlar sözkonusu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak da, 2014 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren 8 çeyrek aralıksız büyüdükten sonra geçen yılın üçüncü çeyreğinde daralan ekonomi, takip eden 4 çeyrektir tekrar büyüme trendinde. 3Ç’te de %1,2’lik artış sözkonusu. 

 

Büyüme verilerine sektörel bazda bakıldığında, sanayi üretimindeki arındırılmamış %13,7 ve arındırılmış olarak %10’luk artış rakamlarının büyüme verilerinde %14,8’lik katma değer artışı olarak yansıdığını izliyoruz. Son çeyreğe güçlü başlangıç ve Kasım verilerine ilişkin olumlu sinyaller doğrultusunda, son çeyrekte de sanayinin büyüme oranının yüksek tek haneli seviyelerde olabileceğini tahmin ediyoruz. Hizmetler tarafında 3Ç’te, inşaat ile bilgi ve iletişim öne çıkanlar arasında. Diğer taraftan, finans sektörü 2012 yılının üçüncü çeyreğinden beri ilk defa yıllık bazda daralmaya işaret ediyor.

 

Harcama grupları bazında ise, özel tüketim harcamalarının katkısı oldukça belirginleşirken; yatırım harcamalarındaki toparlanma dikkat çekiyor. Kamunun tüketim harcamalarının katkısı ise, bütçe disiplini hedefini gözetmenin de etkisiyle, ılımlı boyutta. Net dış talep yine ‘eksi’ bölgede ancak geçen yılın aynı dönemine göre negatif etkisi azalmaya devam ediyor.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.