Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
05.12.2017

Fiyat istikrarı odaklı para politikası ve sıkı duruşa devam

 

TCMB’nin 2018 yılına dair açıkladığı para ve kur politikasında ana stratejilerin korunduğunu ve radikal bir değişiklik içermediğini söyleyebiliriz. Para politikası duruşu, fiyat istikrarına odaklı olmaya devam ederken; finansal istikrarın gözetilmesi de sürdürülecek. Dalgalı kur rejimi korunurken; TCMB kur hedefi olmaksızın, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda, sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi vermeye devam edecek. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği; ihtiyaç duyulması halinde ise ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği yinelenmektedir. 

 

2018 politika metninde, fonlama politikasında ciddi değişiklik içeren ifadeler görmüyoruz. Her ne kadar temel fonlama aracının 1 haftalık repo işlemleri olması hedeflenmeye devam etse de, mevcut finansal koşullar çerçevesinde, GLP’nin ana fonlama aracı olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Para politikasıyla ilgili olarak, bu yıla benzer bir şekilde dört tane Çeyrek Dönemlik Enflasyon Raporu ve 8 tane faiz kararlarının görüşüleceği PPK toplantısı bulunuyor. Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım toplantıların bulunmadığı dönemler.

 

Likidite yönetiminde, APİ portföy büyüklüğünün 15 milyar TL’den 16 milyar TL’ye çıkacağını görüyoruz. Döviz likidite yönetimiyle ilgili olarak ise, 2017 sonunda yaklaşık 20 milyar dolar olması beklenen reeskont kredisi kullanımının 2018 yılında da benzer seviyede gerçekleşeceği; TCMB rezervlerine desteğinin ise 2017 sonunda yaklaşık 12,3 milyar dolardan 2018 yılında 18 milyar dolar civarına çıkabileceği öngörülüyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.