Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
04.12.2017

Yıllık enflasyonda kısa vadede tepe göründü; tek haneye inilmesi koşullara bağlı

 

Kasım ayında TÜFE %1,49 ile, %0,91’lik tahminimizin ve %1,1-1,2 civarındaki ortalama piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Böylece, yıllık TÜFE enflasyonu %12,98’e çıkarak, 2003 bazlı endeksin en yüksek seviyesini görmüş oldu. Baz avantajını düşündüğümüzde ise, yıllık enflasyonun kısa vadede tepe yapmış olabileceği ve önümüzdeki aylarda aşağı yönlü hareketine başlayabileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz. Ancak, mevcut seviyelerin yüksekliği karşısında, yıl sonu tahminimizi %11,60’a, 2018 sonu tahminimizi de %8,7’ye çekiyoruz. Bu noktada da, kurda Eylül sonundan itibaren yaşanan değer kaybının aynı hızla devam etmeyeceğini, daha istikrarlı bir süreç görebileceğimizi varsaydığımızı da belirtmek isteriz. Aynı şekilde, petrol fiyatlarının da son aylarda yaşadığı rallinin ardından daha ılımlı bir seyir izleyebileceğini düşünüyoruz

 

Kasım enflasyonundan aldığımız sinyallere değinmek gerekirse, işlenmemiş gıda fiyatlarında, et fiyatlarındaki %2-3 civarındaki düşüşe karşın, taze sebze-meyve fiyatlarındaki %7,24’lik yükseliş nedeniyle, %3,17’lik aylık artış yaşandığını; bunun da yıllık artış rakamını %19,48 gibi yine önemli bir seviyeye getirdiğini izliyoruz. Bu çerçevede, gıda fiyatlarına yönelik önlemlerin etkinliliğiyle ilgili risklerin devam ettiğini söyleyebiliriz. İşlenmiş gıda enflasyonunda da, kur etkisinin devam ettiğini; aylık bazda %1,17’lik yükselişle yıllık artış oranının %12,68’e çıkış trendini sürdürdüğünü görüyoruz. Her iki grubun seyri karşısında, mevcut durumda %15,81’e ulaşan gıda enflasyonunun bu yıl sonunda %10’a inmesi hedefinin gerçekleşme olasılığı oldukça düşük görüyor; 2018 sonuna ait %7’lik hedefe de oldukça temkinli yaklaşıyoruz

 

Kasım enflasyonunda baskı yaratan diğer bir unsur da, petrol fiyatlarındaki devam eden artışa bağlı olarak yüksek ulaştırma enflasyonu. Ancak, petrol piyasasının dinamikleri çerçevesinde, ulaştırma enflasyonunda daha ılımlı bir seyrin takip etmesini bekliyoruz.

 

Kur etkisiyle ilgili olarak, ev eşyası, giyim, otomotiv, eğlence araçlarında yukarı yönlü baskılar görmekle birlikte şimdilik genele yayılmadığını izliyoruz.

 

Altın fiyatları da aylık enflasyonda diğer bir baskı unsuru.

 

Öte yandan, enfasyon görünümü açısından endişeleri yatıştıran unsurlar da mevcut. Hizmet enflasyonunda yıllık rakamın %9,63’ten %9,42’ye gerilediğini; kritik ‘C’ çekirdek enflasyon göstergesinde yıllık artışın %11,82’den %12,08’e hız kestiğini görüyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.