Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
28.11.2017

YURT İÇİ ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ FİYATLARI ARASINDAKİ GEÇİŞKENLİK

 

·Üretici ve tüketici enflasyon oranları arasındaki farklılaşma kısa vadede geçerli görünüyor; uzun vadede tarihsel ortalamalar birbirine yakınsıyor.

 

·TÜFE içinde yer alan vergiler ve hizmet fiyatları Yİ-ÜFE’de yer almazken; kur ve enerji fiyatlarındaki dalgalanmaların geçişkenliği ÜFE’de daha hızlı gerçekleşiyor.

 

·Kurun değer kaybettiği ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de eşlik ettiği dönemlerde, (TÜFE)-(Yİ-ÜFE) farkı negatif bölgeye doğru hareket ederken; tersi durumda, yani kurun değer kazanma eğiliminin ön plana çıktığı ve petrol fiyatlarının ılımlı kaldığı dönemlerde ise, enflasyon farkı nihayetinde pozitif bölgeye geçiyor.

 

· Mevcut durumda 5 puanın üzerine çıkan (Yİ-ÜFE)-(TÜFE) farkının daralma yönünde hareket etmesini bekliyoruz. Kurda kalıcı ek değer kaybı yaşanmaması - ki ana senaryomuz bu yönde -, bu beklentimizde ana etken. 

 

·Temel ekonomik ve finansal dengeler (‘aşırı değersiz’ bölgede reel kur, doların uluslararası piyasalardaki zayıf seyri, yavaş küresel büyüme ortamında güçlü büyüme dinamiğimiz), kurdaki nominal değer kaybının devam etmesini desteklemiyor.

 

·Reel kur bu ay 85’in altına inerek, tarihi düşük seviyeden daha da zayıflamış olacak.

 

·Doların zayıf görünümü, gelişen ülke kurlarıyla birlikte TL için de destekleyici.

 

·Kurda değer kazancı yönünde daha sakin bir seyir izlenmesini daha yüksek bir olasılık olarak görüyoruz. Petrol piyasasının arz-talep dengesi de, fiyatlarda yaşanan son rallinin aynı hızla devam etmeyebileceği yönünde. Bu doğrultuda, TÜFE’de korkulan yükseliş hareketinin gerçekleşmeyeceğini ve TÜFE yıllık oranının altında kalan Yİ-ÜFE’nin önümüzdeki dönemde daha belirgin bir yavaşlama göstererek, (TÜFE)-(Yİ-ÜFE) farkının azalma yönünde eğilim göstermesini bekliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.