Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
13.11.2017

‘Çekirdek açık’ta ılımlı artış

 

Eylül’de cari işlemler dengesi, 4,4 milyar dolarlık beklentimize yakın ancak ortalama piyasa beklentisi olan 4,1-4,2 milyar doların üzerinde, 4,5 milyar dolar seviyesinde açık verdi. Özellikle Temmuz-Ağustos döneminde açık rakamlarında yapılan aşağı revizyonlarla, 8 aylık açık 27,2 milyar dolardan 26,6 milyar dolara gerilemiş olsa da, 12 aylık kümülatif açığın Eylül sonunda 39,3 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Ekim ayına ait Gümrük Bakanlığı dış ticaret verilerinin öncü sinyalleri doğrultusunda, yıllık açığın artmaya devam edeceğini ve yılı 42 milyar dolar düzeyinde tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz. 2018 tahminimiz ise 46 milyar dolar. Bu çerçevede, %4,5 seviyesinde beliren yapısal cari açık oranının üzerinde kalmaya devam edeceğimizi söyleyebiliriz

 

Eylül verilerinin ayrıntılarında, cari açıktaki artışta, dış ticaret açığı ile doğrudan yatırımlara ait kar transferleri ve portföy yatırımlarına bağlı çıkışlar etkili olurken; turizm gelirlerinin açığı sınırlamada katkı sağlamaya devam ettiğini görüyoruz.

 

Diğer taraftan, yıl boyunca iyileşme gösteren altın ve enerji hariç cari açığın yıllık bazda Eylül ayında yükseliş göstermesi, gelecek dönem eğilimi açısından önem arz ediyor. 

 

Finansman tarafında ise, i. doğrudan yatırımların katkısı azalmakla birlikte devam ediyor; ii. portföy yatırımları hisse tarafında çıkışa işaret ederken, tahvil piyasasında hem DİBS hem de Eurotahvil olarak net girişler sözkonusu; iii. bankaların uzun vadeli borçlanmaları dört aylık bir dönem sonrasında ‘artı’ya dönmesine karşın, 9 aylık dönemde net çıkış dikkat çekiyor; iv. reel sektörün yatırımlarında kullandığı uzun vadeli borçlanmalar sınırlı ve geçen yılın altında kalmaya devam ediyor; v. ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler net çıkış tarafında; vi. net hata ve noksandan girişler devam ediyor; vii. TCMB döviz rezervleri artış yönünde; 9 aylık dönemde ise sınırlı düşüş var. TCMB haftalık verileri doğrultusunda, rezervlerde Ekim’de 4 milyar dolara yakın artış gözlemliyoruz.

 

Sonuç olarak, her ne kadar cari açık yapısal sınırın altına inemese de, dış dengenin sürdürülebilirliği açısından güvenli seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. Özellikle enerji maliyetlerindeki artışın etkisiyle cari açıkta son dönemde gözlenen artışın aynı ivmeyle sürmesini beklemiyoruz. Ödemeler dengesi açısından, küresel normalleşmenin yavaş ve kademeli rotasında kalmasının çok daha önemli bir faktör olduğunu düşünüyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.