Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
08.11.2017

Sanayide 3Ç büyümesi iki hanede

 

Ekim ayında arındırılmamış sanayi üretimi, %11,7’lik beklentimizin de üzerinde, yıllık bazda %13,4’lük güçlü bir artış kaydetti. Takvim etkisi dışlandığında da yıllık %10,4’lük önemli bir artış görülüyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de aylık bazda %0,6’lık yükselişe işaret ediyor.

 

Böylece, yılın üçüncü çeyreğinde sanayi üretiminde, arındırılmamış olarak %13,7, düzeltilmiş olarak da %10’luk önemli artışlar gözleniyor. Bu durumda, üçüncü çeyrek büyüme oranının rahatlıkla %8 seviyesine yaklaşabileceğini düşünüyoruz. Ekim verisine yönelik ilk tahminimiz de, yıllık bazda tek hanede ancak yine önemli seviyede yükselişin yaşanabileceği yönünde. Bu doğrultuda, bu yıla ait büyüme tahminimizi %5,1’den %5,6’ya çekiyoruz. Ancak, gerek bu yılın oluşturduğu güçlenen baz etkisi, gerekse de kamu maliyesinin büyümeye olan katkısının aynı güçte devam etmeyebileceğine dair temkinlilik nedeniyle, 2018 büyüme tahminimizi %4 düzeyinde tutmaya devam ediyoruz (ortalama piyasa beklentisi 2017 ve 2018 için sırasıyla %5,1 ve %3,4).

 

Eylül verisinin detaylarında, temel mal grupları bazında, dayanıklı tüketimin sanayi üretime desteği oldukça belirgin: aylık bazda %6,6, yıllık bazda ise %36,5’lik artışlar. Orta vadeli sürdürülebilir büyüme için önemli olan yatırım eğilimini gösteren sermaye mallarında ise, aylık bazda yatay ancak yıllık bazda %10,9’luk artış olumlu görünümü destekliyor.

 

Bu doğrultuda, sektörel bazda ise, otomotiv, mobilya ve makine sektörleri önemli destekleyiciler olarak belirirken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya ve inşaat sektörlerinde kısmen zayıf seyir, büyüme ivmesinin korunması açısından soru işareti yaratıyor.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.