Ekononmik Değerlendirme - Enflasyon
03.11.2017

Vergi etkisi belirgin; bu yıl tek hanede enflasyon zor

 

Ekim ayında TÜFE %2,08 ile, %1,55’lik tahminimizin ve %1,7 civarındaki ortalama piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ancak, TCMB hafta ortasında açıkladığı Üç Ay Enflasyon Raporu’nda Ekim enflasyonuna yönelik yukarı risklere dikkat çektiğinden sürpriz etkisinin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, aylık enflasyon gelişiminin detaylarına baktığımızda, gıda ve giyim enflasyonundaki yükselişin öngörülerimizin çerçevesinde kaldığını; dayanıklı tüketim mallarındaki vergi indiriminin kalkmasının yansıma etkisinin ise önemli bir rol oynadığını izliyoruz. Bu bakış altında, Ekim enflasyonundaki yükselişin bir seferlik etkilere bağlı kısmının göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Ekim ayında TÜFE %2,08 ile, %1,55’lik tahminimizin ve %1,7 civarındaki ortalama piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ancak, TCMB hafta ortasında açıkladığı Üç Ay Enflasyon Raporu’nda Ekim enflasyonuna yönelik yukarı risklere dikkat çektiğinden, sürpriz etkisinin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, aylık enflasyon gelişiminin detaylarına baktığımızda, gıda ve giyim enflasyonundaki yükselişin öngörülerimiz çerçevesinde kaldığını; dayanıklı tüketim mallarındaki vergi indiriminin kalkmasının yansıma etkisinin ise önemli bir rol oynadığını izliyoruz. Bu bakış altında, Ekim enflasyonundaki yükselişin bir seferlik etkilere bağlı kısmının göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Enflasyon görünümü açısından ise, kurda son dönemdeki değer kaybının ılımlı boyutlarda kalıp kalamayacağı ile petrol fiyatlarındaki yükselişin ne hızla devam edeceği kritik unsurlar olacak. Sözkonusu unsurlar ile ilgili olarak ise, ilkinde yeni FED başkanı ile devam etmesi beklenen ılımlı küresel normalleşme ile ikincisinde küresel talepte gözlenen toparlanmanın petrol üreticilerinin müdahalelerini yavaşlatma olasılığının, içeride enflasyon baskılarının sınırlanması açısından kısmen rahatlatıcı bir görünüm sunduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, gıda fiyatlarına yönelik önlemlerin ilk etkilerine yönelik olumlu gözlemimiz de, diğer bir destekleyici unsur haline gelebileceğine işaret ediyor.

 

Dolayısıyla, her ne kadar Ekim enflasyonunun getirdiği matematiksel yukarı yönlü etki ve Kasım enflasyonuna dair ilk tahminlerimiz, bu yıl sonuna ait TÜFE tahminimizi %9,4’ten %10,3’e revize etmemize neden olsa da; 2018 yılı ile tek haneli enflasyon oranlarının görülebileceği ve ilk yarıda da %8’li seviyelere kadar inilebileceğine dair öngörümüzü koruyoruz. 2018 sonuna dair tahminimizi ise %7,5’ten %8’e çekiyoruz.

 

Öte yandan, TCMB’nin son açıklamalarında da vurguladığı üzere, 2018 yılına ait %7’lik hedefini dikkate aldığımızda, enflasyon gelişiminin hedeflerle uyumlu bir görünüm verene kadar sıkı duruşta herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

 

Ekim enflasyonunun detaylarına değinmek gerekirse, işlenmemiş gıda fiyatlarında, et fiyatlarında devam eden düşüşe karşılık taze sebze-meyve fiyatlarındaki artış sonucunda, %2,49’luk yükselişe işaret etmesine karşın yıllık enflasyon oranının indiğini görüyoruz. İşlenmiş gıda enflasyonunun ise, Eylül ayındaki yavaşlamaya karşın, Ekim ayında hızlanması ve yıllık enflasyon oranının yükselişine devam etmesi, toplam gıda enflasyonu görünümü açısından temkinlilik gerektiriyor.

 

Giyim fiyatlarında bu yıl yapılan metodolojik değişikliğin etkilerini görmeye devam ediyoruz. Eylül’den sonra Ekim ayında da tarihsel ortalamanın üzerinde bir artış sözkonusu. Önümüzdeki dönemde bu etki azalacaktır.

 

Diğer taraftan, bir seferlik etki olarak, mobilya ve beyaz eşya sektörlerindeki vergi indirimlerinin kaldırılmasının Ekim enflasyonunda etkisi oldukça belirgin.

 

Petrol fiyatlarındaki yükseliş diğer bir baskı unsuru. Enerji enflasyonu, yıllık bazda yine iki haneli seviyelere çıkmış görünüyor.

 

Son olarak, hizmet ev çekirdek enflasyon göstergelerinde yükselişin devam etmesi, orta vadeli enflasyon görünümü açısından endişeleri devam ettiriyor. Ancak, vergi etkisinin  dışarda bırakılması durumunda daha ılımlı bir görünüm sözkonusu.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.