Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı
01.11.2017

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Eylül ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Ağustos ayında yıllık %46,35 gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki artış Eylül ayında %42,77 seviyesine yıllık baz etkisiyle gerilese de momentumunu korudu.

 

Eylül ayı verileri içerisinde öne çıkan hususlar;

 

- Rusya’dan gelen turist sayısı, Eylül ayında yıllık %279 artarak 788.829’a yükselirken, 2015 yılı seviyelerinin üzerindeki seyrini korumaya devam etti (2015: 528.960).

 

- 2017 Ağustos ayında yıllık %3,9 artış görülen Alman turist sayısı Eylül ayında yıllık bazda %0,4 azalış kaydetti ve 2015 yılı rakamlarının altında kalmaya devam etti (2017: 422.955, 2015: 664.300).

 

- İngiltere’den gelen turist sayısı Eylül ayında %2,5 artarken, İran ve Gürcistan’dan gelen turist sayısı yıllık bazda sırasıyla %80,2 ve %17,8 artışlar gösterdi.

 

- Ağustos ayında yıllık %8,2 artan Avrupa’dan gelen turist sayısı, Bulgaristan’dan gelen turist sayısında görülen %20,9’luk artışın etkisiyle Eylül ayında %13,3 artış kaydetti.

 

Ağustos ayında yıllık artışta gördüğümüz baz etkisinin, Eylül ayı toplam yabancı turist sayısında gerçekleşen yıllık %42,8’lik artışta da önemli bir etkisi olduğunu görüyoruz (2016 Eylül ayında yıllık %32,8’lik azalış kaydedilmişti). 2015 yılının aynı ayına kıyasla, 2017 Ağustos ayı toplam yabancı turist sayısında görülen %9,2’lik azalış, Eylül ayında %4,1 seviyesine geriledi. Bu doğrultuda, 2015 yılının aynı dönemine göre Ocak-Ağustos kümülatif verilerde %13,8 seviyesinde gerçekleşen azalışın, Ocak-Eylül kümülatif verilerde %12,4 seviyesine gerilemesini olumlu buluyoruz. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.