Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
01.11.2017

Kısa vadede enflasyon baskısı devam; ancak dezenflasyon görünümü korunuyor

 

TCMB Üç Aylık Enflasyon Raporunda, enflasyon tahminlerinde beklendiği gibi yeni yukarı yönlü revizyonlara gidildiğini izliyoruz. Yıla %6,5 seviyesinde başlanılan 2017 enflasyon tahmini, önceki raporda açıklanan %8,7’lik seviyeden %9,8’e çekilirken;  2018 tahmininin de %6,4’ten %7’ye yükseltiliyor (HLY Araştırma tahminleri sırasıyla %9,4 ve %7,5. Yarın açıklanacak Ekim enflasyon verisi doğrultusunda, 2017 tahminimizi tekrar gözden geçiriyor olacağız).

 

Enflasyon tahminlerindeki yükselişte etkili unsurlar olarak, TL’deki değer kaybı, petrol ve emtia fiyatlarındaki yükseliş ve bunun ithalat fiyatları üzerindeki baskısı, büyümede gözlenen toparlanmaya bağlı olarak yukarı yönde güncellenen çıktı açığı ve enflasyonda ana eğilimindeki yükseliş öne çıkıyor

 

Enflasyon tahminlerine baz oluşturan ana varsayımlar içerisinde, gıda enflasyonu tahminleri 2017 ve 2018 için sırasıyla %10 ve %7 seviyelerinde korunurken; petrol fiyatları tahminleri 50 dolar/varil seviyesinden, bizim de varsayımlarımızla aynı olarak, 2017 için 53 dolar/varil ve 2018 için de 56 dolar/varil seviyelerine yükseltiliyor. Son dönemde 60 dolar/varil seviyesinin üzerinde seyreden Brent petrol fiyatlarındaki trendin kalıcı olup olmayacağı, özellikle 2018 enflasyonunda ek baskı yaratması açısından kritik olacak

 

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, sektörel yayılımında artış gözlenirken; son çeyrekte üçüncü çeyreğin güçlü ivmesine göre yavaşlama olması bekleniyor. Ancak, 2018 yılına ait %5,5’lik OVP hedefi doğrultusunda, çıktı açığının 2018 enflasyonuna ılımlı etkisine dair varsayım temkinlilik gerektiriyor.

 

Enflasyon görünümü açısından, yarın açıklanacak Ekim enflasyonunda bir miktar yukarı yönlü riskin olduğu belirtilirken (ortalama piyasa beklentisi %1,6-1,8; HLY Araştırma %1,55); Kasım ayında da baskıların devam edebileceği, ancak Aralık ayından itibaren özellikle baz etkisinin de desteğiyle yıllık enflasyonda belirgin düşüşün gözlenebileceği öngörüsü korunuyor. Bizim de öngörümüz, 2018 yılının ilk yarısında yıllık enflasyonun %8’li seviyelere kadar inebileceği yönünde.

 

Ancak, enflasyonda hedeflerle uyumlu kalıcı bir iyileşme gözlenene kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla devam ettirileceği; risklerin artması durumunda ise ilave sıkılaşmanın da gerçekleştirilebileceğini görüyoruz. Fonlamanın büyük ölçüde GLP ile tek kanalda sağlanmasının ise belirsizlikleri azaltığı düşünülüyor. Bu çerçevede, para politikası stratejisinde kısa vadede bir değişiklik öngörmüyoruz

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.