Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.10.2017

Dış dengede güçlü büyüme baskısı hissediliyor

 

TUIK’in açıkladığı Eylül ayı dış ticaret verilerinde; ihracattaki yıllık artışın ivme kaybederken, ithalattaki artışın çift hanelerde gerçekleşmesini üçüncü aya taşıdığını görüyoruz. İhracat yıllık %8,7 yükselişle 11,8 milyar dolara ulaşırken, ithalat ise yıllık %30,6 yükselişle 20,0 milyar dolar oldu. Böylece, dış ticaret açığı da beklentilerimiz doğrultusunda yıllık %85’lik artışla (76 ayın en güçlü hareketi) 8,14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu doğrultuda, 12 aylık dış ticaret açığı da 67,8 milyar dolar ile 23 ayın zirvesine tırmandı.

 

İthalat tarafında; petrol fiyatlarındaki artış enerji faturamıza da olumsuz yansımaya devam ediyor. Yılın başından bu yana baskı unsuru olan bu kalem özellikle son iki ayda daha da belirgin açık veriyor. Eylül’de enerji ithalatında yıllık %51,3’lük zıplama var. İhracat tarafındaki gelişim ise zayıf seyrinde. Bu nedenle, enerji dengemizde 2,86 milyar dolar açık görüyoruz. 9 aylık açık ise 23 milyar dolar seviyesinde (2016: 17,3 milyar dolar).

 

Ayrıca, geçen yılın Eylül ayında 160 milyon dolar açık veren altın dengesi, bu yıl 991 milyon açık kaydetti. Altın dengemiz son sekiz aydır geçen yıla göre daha zayıf performans gösteriyor. Böylece, dış ticaret dengesinde baskı oluşturan bir başka unsur olarak varlığını koruyor. Eylül’de altın ihracatımız yılın en düşüğündeyken, ithalatı 1,359 milyar dolar seviyesinde (yıllık artış: %187).

 

Verilere altın ve enerji hariç bakarsak, geçen ayların aksine Eylül’de bu alanda da bozulma yaşandı. Eylül’de ‘çekirdek’ dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar seviyesinde (Eylül 2016: -2,4 milyar dolar). Ağustos’ta 27,5 milyar dolar seviyesine çekilen 12 aylık ‘çekirdek’ açık da Eylül’de 29,4 milyar dolar civarına çıktı. Olumlu olarak, bu değişim ekonomideki güçlü ekonomik aktivitenin yansıması olarak yorumlanabilir. Ekonomideki talebi daha net yansıtan altın ve enerji hariç ithalat rakamında da yıllık bazda %21,3’lik artış mevcut. (3Ç: %19,3; 1Y: %-1,5). Bu gelişim, 3Ç büyümesinin gözle görülür biçimde, ilk yarıdaki %5,1’lik yıllık büyüme oranının üzerinde geleceğini işaret ediyor. Diğer yandan, ihracatın ithalatı karşılama oranının %59,3’e gerilemesi ise büyümeye desteğin sürdürülebilirliğine dair soru işareti olarak karşımıza çıkıyor (Eylül 2016: %71.3).

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.