Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
27.10.2017

Türk-İş gıda enflasyonu %1,43

 

Ankara’daki gıda fiyatlarını yansıtan Türk-İş verileri, Ekim ayında %1,43’lük artışa işaret ediyor. Yaş sebze meyvede ise %2,7’lik düşüş sözkonusu. İşlenmiş gıdanın baskısı gözleniyor. 

 

TÜİK tarafında yansımasıyla ilgili olarak ise, son iki aydır Türk-İş verilerindeki artışa karşılık, gıda enflasyonu ‘eksi’ bölgede yer alıyordu. Ekim ayında da, Türk-İş verileri kapsamında işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen düşüşün ülke çapında artış şeklinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Dolayısıyla, gelecek hafta açıklanacak Ekim TÜFE verileri kapsamında daha yüksek bir gıda enflasyonu öngörüyoruz.

 

Bu doğrultuda, Ekim TÜFE oranına ilişkin %1,55’lik tahminimizi koruyoruz

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.