Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
26.10.2017

Faizlerde değişiklik yok; ancak ‘sıkı duruş’ söylemi daha güçlü

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında da, genel beklentiye uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında, bir haftalık repo ihale faiz oranı %8 seviyesinde, para politikasında araç çeşitliliğiyle yürütülen sıkı duruşta ön plana çıkan geç likidite penceresi faiz oranı da %12,25’te aynen bırakılmış oldu.

 

TCMB’nin faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmemesine karşın, sıkı duruşun korunmasıyla ilgili vurgusunu belirginleştirdiğini söyleyebiliriz. Şöyle ki, ‘sıkı duruşun korunması’ ifadesi, ‘kararlılıkla korunması’ şekline getiriliyor. Ayrıca, sıkı duruşun sadece enflasyonda iyileşme görünene kadar değil, hedeflerle uyum sağlanana kadar sürdürüleceği ön plana çıkıyor. Hem enflasyonda mevcut yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon ile hizmet enflasyonundaki direncin, hem de kur üzerinde son dönemde gözlenen baskının sıkı duruş söyleminde daha sert bir tona geçilmesinde etkili olduğunu düşünüyoruz.

 

Büyüme görünümüyle ilgili olarak ise, güvenli duruşun korunduğunu söyleyebiliriz.

 

Küresel normalleşmenin hızıyla ilgili net bir görünüm oluşana kadar, içeride araç çeşitliliğiyle sürdürülen sıkı para politikası yaklaşımında radikal bir değişiklik beklemiyoruz. Her ne kadar küresel ekonomiden son dönemde gelen veriler güçlenme ağırlıklı olsa da, istikrarlı ve kalıcı bir büyüme ortamı henüz oluşabilmiş değil. Bunun sonucu olarak da, gelişen piyasalara yönelik sermaye girişi son dönemde hız kaybetmiş olsa da devam ediyor. Küresel normalleşmede geleneksel bir sıkılaşmaya geçilmediği sürece, gelişen ülke merkez bankaları üzerindeki sıkılaşma baskısı makul boyutta kalabilecektir. Ancak, politik ve jeopolitik risklerin baskısı iç finansal dengeler üzerinde kısa vadede devam edebilir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.