Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.10.2017

Çekirdek rakamlarda iyileşme sürüyor

 

Ağustos’ta cari işlemler dengesi, hem bizim hem piyasa beklentilerin altında, 1,24 milyar dolar açık kaydetti (Ağustos 2017: -1,41 milyar dolar). Aylık bazda bakılırsa, Ekim 2015’ten bu yana en düşük açık rakamı. Böylece, yıllık açık hafif de olsa düşüşle 37 milyar seviyesine geldi. Ancak, Eylül dış ticaret rakamlarına ait ilk sinyaller, yıllık cari açıkta hızlanma olabileceğine işaret ediyor. Bu çerçevede, yıl sonuna ait 39,5 milyar dolar düzeyindeki tahminimizi koruyoruz (2018 tahminimiz 41,5 milyar dolar). 

 

Altın ve enerji hariç verilere baktığımızda ise daha olumlu tablo korunuyor. Ağustos’ta ‘çekirdek’ denge, geçen yılın üzerinde kalarak 2,2 milyar dolar fazla verdi (Ağustos 2016: 608 milyon dolar). Bu nedenle, yıllık çekirdek CA rakamının 316 milyon dolar ile 27 ayın en düşük seviyesine geldiği takip ediliyor.

 

Dış ticaret dengesinde geçen yıla göre zayıf görünüm var. İhracattaki %13,5’lik artışa karşın, ithalattaki %14,8’lik genişleme, dış ticaret açığının da 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşmesine neden oluyor (Ağustos 2016: 3,6 milyar dolar). Altın dengesi Ağustos ayında geçen aya göre destekleyici tarafta. Ancak, artan petrol fiyatlarının etkisiyle enerji maliyetimiz de yükseliyor. Ağustos 2016’da 2,1 milyar dolar açık veren enerji dengesi bu yıl ise 2,9 milyar dolar açık gösterdi. Hizmetler dengesinde ise, %22’lik yıllık artış var (3,5 milyar dolar). Bu toparlanmada, seyahat gelirlerindeki %29,2’lik artış etkili. Son günlerde vize krizi yaşadığımız ABD’nin ise toplam ziyaretçiler içindeki payı %1,2. Vize konusundaki haber akışı, önümüzdeki aylarda seyahat kalemi için belirleyici olacaktır.

 

Finansman tarafında geçen yıla kıyasla daha zayıf bir tablo görülüyor. Toplamda, 3 milyar dolarlık sermaye girişi var (Ağustos 2016: 4,3 milyar dolar). Bu düşüşte, doğrudan yatırımlar kalemindeki zayıflama hayli etkili. Geçen yıl 1,2 milyar dolar sermaye çektiğimiz kalemden, bu yıl 657 milyon dolarlık giriş olmuş. Ancak, portföy tarafında hem hisse hem tahvil piyasasından giriş olması sevindirici. Bankalar da yurt dışından 354 milyon dolarlık net kullanım gerçekleştirmiş. Reel sektör de yurt dışından 1,1 milyar dolarlık kredi kullanmış

 

Net hata ve noksanda, 1,6 milyar dolarlık yılın en yüksek seviyesinde döviz girişi takip ediliyor. 4 aydır üst üste bu kalemin desteği hissediliyor. 

 

Böylece, TCMB’nin rezervlerinde 3,4 milyar dolarlık artış var. Ancak, haftalık verilere göre Eylül’de ise, rezerv rakamlar az da olsa düşüş kaydedebilir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.