Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
09.10.2017

Güçlü 3Ç büyüme görünümü korunuyor

 

Ağustos ayında arındırılmamış sanayi üretimi, %3,7’lik beklentimize oldukça yakın olarak, yıllık bazda %3,8’lik artış kaydetti (ortalama piyasa beklentisi: %2,5). Takvim etkisi dışladığında da yıllık %5,2’lik bir artış görülüyor (Beklentimiz: %4,6; piyasa beklentisi: %5,1 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise, önceki ayki güçlü yükselişinin ardından, aylık bazda %0,1’lik sınırlı bir düşüş gösterdi.

 

Eylül verisine yönelik ilk tahminimiz, yıllık artış oranının çift hanelerde gerçekleşebileceği yönünde. Bu doğrultuda da, üçüncü çeyrek büyümesinin %7 civarında oluşma ihtimalinin kuvvetlendiğini düşünüyoruz. Böylece, tüm yıla ilişkin büyüme tahminimizi %4,9’dan %5,1’e revize ediyoruz. 2018 yılına dair beklentimizi ise %4’te korumayı sürdürüyoruz.

 

Ağustos verisinin ayrıntılatında, temel mal grupları bazında, ara ve sermaye mallarındaki zayıflamayı tüketim mallarındaki daha ziyade mevsimsel artışın karşıladığını söyleyebiliriz. Özellikle, yatırım mallarındaki %3,7’lik düşüş, yıllık artış hızını tekrar tek haneye indirerek, mevcut büyüme momentumunun sürdürülebilriliği ile ilgili riskleri gündemde tutuyor. Sektörel bazda ise, otomotiv ve makine sektörü zayıf üretim performansında etkili görünürken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden de kritik olan kimya ve inşaat sektörlerinde olumlu bir görünüm sözkonusu.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.