Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.10.2017

Enflasyonda kısa vadeli riskleri orta vadede dengeleyebilecek unsurlar mevcut

 

Eylül ayında TÜFE %0,65 ile, %0,66’lık tahminimize oldukça yakın gerçekleşti. Piyasa beklentisi de %0,6 civarında idi. Böylece, yıllık enflasyon Temmuz ayında indiği %9,79’luk seviyeden, önce Ağustos’ta %10,68’e son olarak da %11,20’e hızla geri yükselmiş oldu. Hatırlanacağı üzere, Nisan’da %11,87 ile tepe yapmıştı. Ekim-Kasım döneminde de %11 seviyesi etrafında kalması; ancak yılın son ayında, baz desteğiyle, %9,4’e inmesine dair öngörümüzü koruyoruz. Gelecek yılın ilk yarısında da devam edecek güçlü baz etkisinin yardımıyla, yıllık oranın %7-8 bandına inebileceği yönündeki beklentimizi de sürdürüyoruz

 

Oldukça yavaş işleyen küresel normalleşme ve küresel ekonomide devam eden zayıflıkların, hala aşırı değersiz seviyelerde bulunan TRY üzerindeki değersizleşme baskılarının kontrol altında kalmasına yardımcı olabileceğini; bunun da önümüzdeki dönemde dezenflasyon sürecini destekleyebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, gıda fiyatlarına yönelik önlemler ile petrol fiyatlarının ılımlı bir bant içinde dalgalanmasını da orta vadede diğer olumlu unsurlar olarak görüyoruz. 

 

Eylül enflasyon verilerinin detaylarına değinmek gerekirse, işlenmemiş gıda fiyatları, hem yaş sebze-meyve hem de et-balık fiyatları kaynaklı olarak, %1,34’lük düşüşe işaret ediyor. Ancak, yıllık enflasyon çıkmaya devam ediyor. İşlenmiş gıda aylık enflasyonu, Ağustos’taki %1,25’lik yükselişin ardından Eylül’de %0,77 ile daha ılımlı bir artış kaydetse de, yıllık oranın yıl başından itibaren izlediği yukarı trend korunuyor. Toplam gıda yıllık enflasyonu Eylül itibariyle %12,34. TCMB’nin son tahminleri yıl sonunda %10’a, 2018 sonunda da %7’ye ineceği yönünde. Sözkonusu hedeflere ulaşabilmek için önlemlerin etkinliği oldukça kritik olacak.

 

Son olarak, çekirdek ‘C’ enflasyon göstergesinde yıllık oran, Ağustos’taki %10,16’dan Eylül’de %10,98’e hızlı yükseliş gösteriyor. Ekim’de de %11 seviyesinde kalması olası. Ancak yılın son ayından itibaren %10’lu ve sonrasında yüksek tek haneye gerilemesi mümkün görünüyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.